Pražský Evropský dům uvede dokument o událostech 17. listopadu 1939

28. 11. 2013 6:45

Zvláštní akce Studenti je název dokumentárního filmu o událostech listopadu 1939, který po tříletém natáčení dokončil režisér Petr Záruba. Vznikl v obecně prospěšné společnosti Živá paměť ve spolupráci s produkční společností Cinepoint a Českou televizí Ostrava. Na obrazovkách byl uveden 18. listopadu a pak ve dvou reprízách. Premiéru na plátně má dnes večer v Evropském domě v Praze.

Pražský Evropský dům uvede dokument o událostech 17. listopadu 1939
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Výročí 17. listopadu lidé využili k demonstraci proti vládě

"Jsme rádi, že můžeme přiblížit svědectví přímých účastníků listopadových událostí 1939 široké veřejnosti. Věříme, že film uchová v paměti statečný postoj českých vysokoškoláků vůči nacistické agresi," komentoval vznik snímku ředitel obecně prospěšné společnosti Živá paměť Pavel Voves.

Práce na filmu začaly v roce 2010. Cílem bylo zachytit autentické vzpomínky šesti vysokoškolských studentů, přímých aktérů událostí 17. listopadu 1939. Tehdejší studenti ČVUT v Praze, Ladislav Bém a Karel Hýbek, a studenti Karlovy univerzity, Vojmír Srdečný a Jan Šabršula, divákům přibližují, jaké bylo účastnit se protiněmeckých demonstrací a pohřbu Jana Opletala. Jiří Zapletal byl svědkem událostí na Masarykově univerzitě v Brně. Všichni líčí svou internaci v koncentračním táboře Sachsenhausen, kam byli s dalšími více než 1200 kolegy po uzavření českých vysokých škol odvlečeni. Lubor Zink přináší perspektivu pohledu z Anglie, kde se jako příslušník československých zahraničních jednotek účastnil v roce 1941 vyhlášení 17. listopadu Mezinárodním dnem studentstva.

Druhá část dokumentu se zabývá tím, jak se vyvíjel pohled na události 17. listopadu 1939 a Mezinárodní den studentstva po druhé světové válce, v období komunismu a po roce 1989.

Film podpořily Česko-německý fond budoucnosti, Česká rada pro oběti nacismu a Česká televize Ostrava, která se stala jeho koproducentem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FOTO Teď se vám Okamura hodí. Brutální výsměch Fialovi a spol. A navrch vymetený Kalousek

16:59 FOTO Teď se vám Okamura hodí. Brutální výsměch Fialovi a spol. A navrch vymetený Kalousek

Sociální demokrat Michal Hašek se vysmál demokratickým opozičním stranám. Teď se vám Okamura hodí, v…