Pražský primátor Zdeněk Hřib zasadí strom v botanické zahradě

16.04.2019 6:54

V pražské botanické zahradě v Troji se dnes po poledni rozroste sbírka vzácných dřevin a rostlin, které tam vysadili významní představitelé kulturního, sportovního, vědeckého či politického života. Svůj strom na Stezce osobností v projektu Kořeny osobností zasadí pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Stane se pátým primátorem, jenž bude mít v tomto projektu svůj strom a 94. osobností celkem.

Pražský primátor Zdeněk Hřib zasadí strom v botanické zahradě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib
reklama

Zatím poslední strom vysadil loni v listopadu automobilový závodník a šestinásobný vítěz automobilových závodů Rallye Dakar Karel Loprais. Mezi dalšími jsou například prezident Václav Havel, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, režisér a držitel Oscara Miloš Forman, nejúspěšnější česká olympionička Věra Čáslavská, světově uznávaný český lékař Bohdan Pomahač či francouzský herec Pierre Richard. Primátor Hřib naváže na předchůdce ve funkci, svůj strom zde mají Adriana Krnáčová, Tomáš Hudeček, Bohuslav Svoboda a Pavel Bém. Celý seznam osobností je k nahlédnutí na webu botanické zahrady.

Stezka osobností vzniká od roku 2009, pro veřejnost se poprvé otevřela v červnu 2017. U každého stromu je cedule s názvem stromu či rostliny a jménem osobnosti, která sázela. Nechybí ani krátký popis rostliny či stromu a životopis osobnosti, její fotografie a autogram.

Za mnohé vysadili vzácné rostliny in memoriam příslušníci jejich rodiny. Díky tomu jsou v trojské botanické zahradě rostliny či dřeviny nesoucí jméno zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati, malíře Alfonse Muchy či vynálezce kontaktních čoček Otto Wichterleho.

Všechny vysazené exempláře patří ke vzácným dřevinám či rostlinám, některé z nich k trvale ohroženým. Skutečnou raritou je strom zachránce židovských dětí sira Nicholase Wintona, který věnoval trojské botanické zahradě vzácný roub ze svého vlastního morušovníku černého.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…