Pražský radní Dolínek: Tunel Blanka bude nejspíš řešit policie

04.03.2015 18:18

Praha by rozhodně neměla nic platit za výměnu vodou poškozených kabelů v tunelovém komplexu Blanka, myslí si pražský radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Vyplynulo to z jeho výroků, které pronesl ve dnešním vydání pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Za velké neštěstí označil to, že ODS, která dvacet let vedla Prahu, vysoutěžila zvlášť zhotovení tunelu a zvlášť jeho technologické vybavení.

Pražský radní Dolínek: Tunel Blanka bude nejspíš řešit policie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stavba tunelu Blanka

Pokud by byl vysoutěžen jeden dodavatel, byla by Praha v současnosti v jednodušším postavení. "Odpovědnost by byla jasná,“ podotkl Dolínek.

Podle něj za současnou situaci, kdy nelze Blanku otevřít kvůli tomu, že byly působením vody poškozeny elektrické kabely, může firma IDS, která měla vykonávat technický dozor, a minulé vedení příslušného magistrátního odboru. "Máte prohlášení od zhotovitele kabelů, že jsou funkční, jen když nejsou ve vodě. A oni to přesto všechno nechali rok a půl ležet ve vodě, odpovědnost jde za nimi,“ tvrdil.

Uvedl, že nechce, aby Praha kvůli vadným kabelům musela za stavbu platit další peníze. Město si totiž zaplatilo za funkční dílo, takže jde o problém dodavatelů. "Je to jako když přebíráte dům, když v něm nejde elektrika. Také vás nezajímá, kde elektrikář přestřihl kabel,“ snažil se Dolínek ilustrovat pozici Prahy na příkladu.

Připustil, že zhotovitelské firmy mají nyní snahu zneužít rozpočet města ve svůj prospěch.

Blanku asi bude řešit policie

Dolínek uvedl, že město pravděpodobně požádá rozhodčí soud, aby nařídil firmám tunel Blanka dostavět a Praze jej provozuschopný předal. Dolínek se také domnívá, že celou kauzu tunelu Blanka bude řešit policie. "Už teď se dotazuje na řadu věcí,“ poznamenal s tím, že za minulých vedení Prahy byly ohledně Blanky uzavírány nestandardní dodatky.

Tunel Blanka stojí město každý měsíc patnáct milionů. A to i když není v provozu. "Běží operační střediska, je tam ostraha, pracují tam lidé, platíme to, jakoby tunel fungoval,“ uvedl s tím, že finanční škoda městu nevzniká, ale vzniká škoda vůči lidem, kteří tunel nemohou používat, i když jej město již platí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

22:32 „Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

REPORTÁŽ „Komunistická soudružka mě naučila koktat a počurávat se,“ vzpomínal bývalý kastelán na pře…