Před 20 lety byli v Gruzii uneseni pozorovatelé OSN včetně Čecha. Zasahoval i Havel

18.02.2018 11:01

Čtyři vojenští pozorovatelé OSN byli před 20 lety, 19. února 1998, uneseni v Gruzii, poblíž hranic s Abcházií. Mezi zajatými byli dva Uruguayci, Švéd a český podplukovník Jaroslav Kulíšek. Únosci, stoupenci svrženého gruzínského prezidenta Zviada Gamsachurdii, po zhruba týdenním vyjednávání rukojmí propustili. Kulíškovi se krátce před propuštěním podařilo uniknout.

Před 20 lety byli v Gruzii uneseni pozorovatelé OSN včetně Čecha. Zasahoval i Havel
Foto: OSN
Popisek: OSN

Utekl 25. února 1998 poté, co v noci využil nepozornosti únosců. Kapesním nožem zničil visací zámek na okenní mříži a uprchl. Krátce poté se únosci vzdali, gruzínským úřadům se podařilo dosáhnout dohody a celá krize se obešla bez krveprolití. „Za ten týden, co jsem byl rukojmí, jsem zjistil o problémech v Gruzii mnohem více než za předchozí čtyři měsíce,“ prohlásil později český důstojník.

Kulíšek, který působil také například v jednotkách SFOR v bývalé Jugoslávii, řekl, že zkušenost s únosem mu nevzala chuť setrvat v ozbrojených silách a ani nezmenšila jeho zájem o účast v mezinárodních vojenských misích. „Nezanevřel jsem na Gruzii,“ řekl. Po návratu do ČR byl za svůj statečný postoj oceněn tehdejším ministrem obrany Michalem Lobkowiczem medailí Za službu v zahraničí.

České ministerstvo zahraničí uvedlo, že o nenásilné vyřešení únosu se výrazně zasloužil tehdejší gruzínský prezident Eduard Ševardnadze. K pokojnému řešení přispěl podle ministerstva i telefonický rozhovor s jeho českým protějškem Václavem Havlem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klekneš si a začneš to dělat! Nové a velmi úděsné informace o Pochem

5:10 Klekneš si a začneš to dělat! Nové a velmi úděsné informace o Pochem

Není tomu tak dávno, co ParlamentníListy.cz přinesly sérii článků, na jejímž konci se uzavřely dveře…