Před 20 lety byli v Gruzii uneseni pozorovatelé OSN včetně Čecha. Zasahoval i Havel

18.02.2018 11:01

Čtyři vojenští pozorovatelé OSN byli před 20 lety, 19. února 1998, uneseni v Gruzii, poblíž hranic s Abcházií. Mezi zajatými byli dva Uruguayci, Švéd a český podplukovník Jaroslav Kulíšek. Únosci, stoupenci svrženého gruzínského prezidenta Zviada Gamsachurdii, po zhruba týdenním vyjednávání rukojmí propustili. Kulíškovi se krátce před propuštěním podařilo uniknout.

Před 20 lety byli v Gruzii uneseni pozorovatelé OSN včetně Čecha. Zasahoval i Havel
Foto: OSN
Popisek: OSN

Utekl 25. února 1998 poté, co v noci využil nepozornosti únosců. Kapesním nožem zničil visací zámek na okenní mříži a uprchl. Krátce poté se únosci vzdali, gruzínským úřadům se podařilo dosáhnout dohody a celá krize se obešla bez krveprolití. „Za ten týden, co jsem byl rukojmí, jsem zjistil o problémech v Gruzii mnohem více než za předchozí čtyři měsíce,“ prohlásil později český důstojník.

Kulíšek, který působil také například v jednotkách SFOR v bývalé Jugoslávii, řekl, že zkušenost s únosem mu nevzala chuť setrvat v ozbrojených silách a ani nezmenšila jeho zájem o účast v mezinárodních vojenských misích. „Nezanevřel jsem na Gruzii,“ řekl. Po návratu do ČR byl za svůj statečný postoj oceněn tehdejším ministrem obrany Michalem Lobkowiczem medailí Za službu v zahraničí.

České ministerstvo zahraničí uvedlo, že o nenásilné vyřešení únosu se výrazně zasloužil tehdejší gruzínský prezident Eduard Ševardnadze. K pokojnému řešení přispěl podle ministerstva i telefonický rozhovor s jeho českým protějškem Václavem Havlem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

17:04 My se k paktu o migraci nepřipojili, ale země okolo nás ano. Když do nich budou proudit desítky tisíc migrantů... Komentátorka řekla na kamery něco pro Čechy velmi mrazivého

Do svého pořadu Podtrženo sečteno na XTV si Luboš Xaver Veselý pozval znovu komentátorku Karolinu St…