Před 25 lety byly obnoveny diplomatické vztahy s Izraelem

08.02.2015 9:14

Před 25 lety, 9. února 1990, podepsali ministři zahraničí tehdejšího Československa a Izraele Jiří Dienstbier a Moše Arens protokol o obnovení diplomatických vztahů. Po druhé světové válce přitom Československo patřilo mezi první země, které židovský stát uznaly, a navíc vznik Izraele aktivně podporovalo.

Před 25 lety byly obnoveny diplomatické vztahy s Izraelem
Foto: Redakce
Popisek: Izrael

V roce 1967 ale československá vláda diplomatické styky pod vlivem Moskvy přerušila kvůli izraelské okupaci arabských zemí. Vztahy Československa od jeho vzniku v roce 1918 a sionistického hnutí, z jehož popudu vznikl o 30 let později Stát Izrael, byly přitom vstřícné až do začátku 50. let (vztahy byly navázány v roce 1948). Poté se ochladily a opětné sblížení přinesl až pád totalitních režimů ve střední a východní Evropě koncem 80. let.

Od znovunavázání styků v roce 1990 jsou vzájemné vztahy téměř bezproblémové. V květnu 2012 se dokonce v Praze uskutečnilo první společné zasedání části české a izraelské vlády, obdobná schůze pak proběhla v Izraeli loni v listopadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

20:59 Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

Poslední letošní zasedání zastupitelstva v Brně-Bystrci mělo sice sváteční ladění, nevyhnulo se mu v…