Před 60 lety byl zvolen prezidentem komunista Antonín Zápotocký

20. 3. 2013 9:30

Pouhý týden po úmrtí prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda 14. března 1953 byla republika bez hlavy státu. Už 21. března byl jeho nástupcem zvolen tehdejší předseda vlády Antonín Zápotocký. Ve volbě prezidenta, při které se volilo aklamací, byl jediným kandidátem a hlas mu dalo všech 271 přítomných poslanců.

Před 60 lety byl zvolen prezidentem komunista Antonín Zápotocký
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na Prahu

Původně sociální demokrat Zápotocký patřil k vlivným členům KSČ od jejího vzniku v roce 1921 a ve vedení se udržel i po Gottwaldově ovládnutí strany v roce 1929, po kterém se věnoval odborům. Za války byl vězněn v koncentračním táboře, po návratu se opět zapojil do politiky. Po květnu 1945 se stal předsedou Ústřední rady odborů a zakotvil i v nejvyšším vedení KSČ; krátce také předsedal parlamentu.

V únoru 1948 se Zápotocký jako odborářský šéf významně podílel na komunistickém převratu. V červnu 1948 vystřídal Gottwalda v křesle předsedy vlády a po jeho smrti v roce 1953 jej nahradil i ve funkci prezidenta republiky. Za jeho působení ve funkci pokračovaly politické procesy, které stály život a svobodu mnoho nevinných lidí.

Ještě v roce jeho nástupu do funkce byla provedena měnová reforma, která připravila obyvatele o úspory. Zápotocký přitom ještě dva dny před reformou tvrdil, že takový krok nepřipadá v úvahu. Měnová reforma byla všeobecně vnímána jako státní krádež, vyvolala řadu protestů a byla jedním z důvodů vyloučení Československa z Mezinárodním měnovém fondu. Zápotocký zemřel 13. listopadu 1957.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Halík mě poslal do pekla. Lituji, že jsem z Putny udělal profesora. Zeman u Soukupa odpálil několik bomb

22:02 Halík mě poslal do pekla. Lituji, že jsem z Putny udělal profesora. Zeman u Soukupa odpálil několik bomb

Nový týden přinesl i nový díl pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Jeho moderátor Jaromír Sou…