Před Hradem protestovala skupina, kterou proslavil svlečený Marek Hilšer. Vítězných únorů už prý bylo dost

25.02.2018 17:19

Aktivisté ze skupiny Kaputin protestovali v neděli před Pražským hradem proti vývoji v České republice. Označují ho totiž za plíživou likvidaci demokracie. Symbolicky si pro protest zvolili 70. výročí Února 1948, kdy nastal komunistický převrat. Dost bylo Vítězných únorů, takový název akce nesla.

Před Hradem protestovala skupina, kterou proslavil svlečený Marek Hilšer. Vítězných únorů už prý bylo dost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brána na 1. nádvoří Pražského hradu

Aktivisté skupiny Kaputin rozvinuli při střídání hradní stráže před Matyášovou branou transparent, na němž byla výzva, aby lidé ve volbách přemýšleli, komu dávají svůj hlas. „Stejně jako tehdy i nyní dochází ke kumulaci moci do rukou jedné mocenské skupiny, a to ke kumulaci ryze nedemokratické,“ míní aktivisté ve svém prohlášení.

Toto vše se podle nich děje za ignorance ústavních principů, bez respektu k demokratickým pravidlům a navzdory obyčejné slušnosti a dobrým mravům. „Noví uzurpátoři moci jako tehdy vycházejí ze svého volebního vítězství, které hodlají přeměnit v trvalou změnu uspořádání státu,“ sdělili aktivisté, podle kterých by příští volby mohly být jen formalitou.

Nejslavnější akce skupiny Kaputin. Vlevo prezidentský kandidát Marek Hilšer

Největší hrozbu vidí aktivisté například v osobách v okolí prezidenta Miloše Zemana, hnutí ANO Andreje Babiše, SPD Tomia Okamury a KSČM. Podle členů skupiny Kaputin nahradilo destruktivní působení SSSR vměšování putinovského Ruska. Skupina Kaputin se zaměřuje na podporu demokracie, právního státu, lidských práv a členství v EU a NATO. Odsuzuje rasismus, fašismus, xenofobii, komunismus i zneužívání moci a korupci. Staví se také proti putinovskému režimu. V minulosti protestovali třeba proti okupaci Krymu.

A nejsou sami, kdo označuje současnou situaci v Česku za ideový a politický rozvrat. Podle Klubu na obranu demokracie demokratické strany získaly v posledních volbách ve Sněmovně jen 63 ze 200 mandátů, většinu i podporu prezidenta Zemana má ANO, SPD a KSČM.

Původní text ZDE.

„Zní kapitulantská, defétistická hesla o odvracení nedozírných následků, volbě menšího zla, lepšího ze dvou špatných řešení. Demokraté prý jsou povinni podat nejsilnějšímu uskupení, Babišovu ANO, pomocnou ruku a uchránit ho před koalicí s SPD a komunisty,“ vyjádřil se klub s tím, že premiér Babiš u sebe soustřeďuje hospodářskou, politickou i mediální moc. „Nejde o záchranu Babiše před extremisty, ale o záchranu ČR před Babišem,“ uzavřel klub a zároveň vyzval politiky, aby demokratické principy bránili. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lhář! Daně, naše daně! Konec vlády jedné straky! Minář se svým zástupcem křičeli na Václaváku

19:13 Lhář! Daně, naše daně! Konec vlády jedné straky! Minář se svým zástupcem křičeli na Václaváku

Spolek Milion chvilek pro demokracii odstartoval v úterý večer na Václavském náměstí sérii protestů …