Před čtvrtstoletím se tehdejší režim dohodl s nově vzniklou opozicí na změně Ústavy

27.11.2014 10:33

Na setkání delegace Ústředního výboru Národní fronty a federální vlády vedené tehdejším premiérem Ladislavem Adamcem se zástupci Občanského fóra v čele s Václavem Havlem, k němuž došlo 28. listopadu 1989, se obě strany dohodly na sestavení nové federální vlády a na změně tří článků Ústavy. Tím nejvýznamnějším bylo zrušení vedoucí úlohy KSČ, dalšími postavení Národní fronty a vztah marxismu-leninismu a kulturní politiky, vzdělání a výchovy.

Před čtvrtstoletím se tehdejší režim dohodl s nově vzniklou opozicí na změně Ústavy
Foto: internet
Popisek: Komunistický prezident Gustav Husák

Delegace OF a partnerského slovenského hnutí Veřejnost proti násilí premiérovi dále navrhla, aby vláda předložila Federálnímu shromáždění návrh ústavního zákona, podle něhož poslanci, kteří se zpronevěřili svému poslaneckému slibu a nedbali vůle a zájmu lidu, mohou být ze svých funkcí odvoláni. Předseda vlády sdělil, že předal prezidentovi návrh na udělení milosti politickým vězňům.

Všechny tři inkriminované články Ústavy byly zrušeny hned následující den na mimořádné schůzi FS. Novou vládu jmenoval Adamec 3. prosince, ale byla velkým zklamáním, což nakonec vedlo k jeho demisi. Série intenzivních jednání po několika týdnech vyústila ve jmenování „vlády národního porozumění" v čele s Mariánem Čalfou, abdikaci prezidenta Gustáva Husáka a nakonec zvolení Václava Havla prezidentem republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Makovice hloupých voličů. Guláš jim zkysne! Hřebejk tuší cestu v řiť

14:38 Makovice hloupých voličů. Guláš jim zkysne! Hřebejk tuší cestu v řiť

Když dala televize CNN Prima News prostor docentu Miloslavu Ševčíkovi, který kandiduje za TSS do Sně…