Předčasné důchody čeká znevýhodnění. Od příštího roku

03.03.2011 14:19

Malá důchodová reforma, jak jsou nazývána opatření MPSV reagující na nález Ústavního soudu, nepřinese jen navýšení penzí těm s vyššími odvody sociálního pojistného. Její součástí bude i znevýhodnění těch, kteří odejdou do předčasného důchodu, informuje Euro.cz.

Předčasné důchody čeká znevýhodnění. Od příštího roku

Od ledna příštího roku budou muset ti, kteří uvažují o tom odejít do předčasné penze, počítat s jejím snižováním. Součástí malé důchodové reformy totiž nebude jen navýšení penzí lidem, kteří do systému odevzdávali nadstandardní sociální pojistné, ale i znevýhodnění těch, kteří míří do předčasných důchodů.

Od ledna příštího roku zavede ministerstvo práce a sociálních věcí také pozvolnější odstupňování procentní sazby redukce předčasného důchodu. „V důsledku toho se sníží atraktivnost odchodu do starobního důchodu před dosažením důchodového věku," potvrdila pro Euro.cz mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Penzisté si pohorší až o tři stovky za čtvrtletí

Podle současné právní úpravy se procentní výměra předčasného důchodu snižuje za každých i započatých 90 kalendářních dnů ode dne, od kterého se přiznává starobní důchod, do dosažení důchodového věku o 0,9 procenta výpočtového základu za prvních 720 dnů a o 1,5 procenta čtvrtletně za období od 721. kalendářního dne.

Od 1. ledna příštího roku bude snížení činit 0,9 procenta výpočtového základu jen za prvních 360 dnů, za období od 361. do 720. kalendářního dne to bude 1,2 procenta výpočtového základu a za období od 721. dne 1,5 procenta výpočtového základu. V praxi to znamená, že za každé čtvrtletí předčasného důchodu přijde penzista v prvním roce předčasného důchodu až o 300 korun, ve druhém roce zhruba o 200 korun a v posledním roce o stokorunu.

K věci:

Drábkova "malá důchodová reforma" - lidé prý o peníze nepřijdou 

Drábek si láme hlavu, jak vyzrát na nález Ústavního soudu 

Drábek: Lidem z důchodů sice ubereme, ale peníze zpět získají valorizací 

Foto: Hans Štembera

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jih

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Když jim muž podrží dveře, to jsou pohotové. Ale když se mají skutečně ozvat, mlčí! Spisovatelka tvrdě udeřila na západní feministky

5:20 Když jim muž podrží dveře, to jsou pohotové. Ale když se mají skutečně ozvat, mlčí! Spisovatelka tvrdě udeřila na západní feministky

Česká prozaička, spisovatelka a překladatelka s bulharskými kořeny Bianca Bellová se pustila do rozb…