Předsednictvo sociální demokracie schválilo volební řád pro krajské volby

05.09.2015 11:14

Předsednictvo sociální demokracie dnes schválilo nový volební řád pro krajské volby. Kandidáty do voleb podle řádu, o němž ještě jedná ústřední výkonný výbor strany, chce ČSSD vybírat již v příštím roce. Nově má být na kandidátkách 40 procent žen a má se zvýšit podíl řadových členů na jejich tvorbě. Podle kritiků ale nedostatečně.

Předsednictvo sociální demokracie schválilo volební řád pro krajské volby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska Arnoštová

Sociální demokraté si na svém březnovém sjezdu odsouhlasili nové stanovy, podle nichž se na výběru kandidátů do voleb mají podílet všichni straníci. Zároveň na nich má být alespoň 40 procent osob opačného pohlaví.

Schválený návrh volebního řádu počítá s tím, že řadoví členové budou mít možnost hlasovat o navržené kandidátce a ovlivnit pořadí jednotlivých kandidátů. K tomu, aby hlasování bylo platné, ale bude potřeba účast alespoň 30 procent členů dané krajské organizace. Pro posun na kandidátce je pak nutných 30 procent preferenčních hlasů pro daného kandidáta.

Právě to vadí kritikům návrhu, mezi něž se řadí například ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier. Tvrdí, že možnost řadových straníků ovlivnit kandidátku bude pouze formální. Ve skutečnosti bude prý prakticky nemožné, aby jeden z kandidátů dostal 30 procent preferenčních hlasů a posunul se tak na kandidátce nahoru.

Ve sněmovních volbách stačí k „přeskočení“ dalších kandidátů pět procent preferenčních hlasů. Například v posledních parlamentních volbách z podzimu 2013 dostal nejvíce preferenčních hlasů ze všech sociálnědemokratických kandidátů hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Ani 19,4 procenta preferenčních hlasů, které tehdy obdržel, by mu ale podle nynějšího návrhu volebního řádu k posunu na krajské kandidátce ČSSD nestačilo.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…