Podle výzkumu STEM si 29 procent představuje hrubou mzdu za průměrné zaměstnání do 20 tisíc. Třicet tři procent by si ji představovalo do 25 tisíc, 27 procent do třiceti tisíc a 11 procent by rádo vidělo plat za průměrné zaměstnání přes 30 tisíc.
V případě minimální mzdy by 29 procentům postačovalo méně než deset tisíc, dalších 16 procent by bylo rádo za částku v rozmezí 10-12,5 tisíce. Třetina dotázaných by uvítala mzdu do patnácti tisíc a 22 procentům připadala i tato částka nedostatečná.
Podpora v nezaměstnanosti by podle 24 procent nemusela být ani šest tisíc, 26 procent by ji rádo vidělo mezi šesti a osmi tisíci, 34 procent do deseti tisíc a 16 procent by chtělo podporovat nezaměstnané ještě vyšší cifrou.
Ve srovnání s rokem 2011 došlo v odpovědích agentuře STEM k minimálním rozdílům, nárůst představ dotazovaných činil dvě až čtyři procenta, což přibližně vyjadřuje inflaci.
Podle agentury je zajímavé, že po vyšší průměrné mzdě volají lidé, kteří jsou lépe materiálně zajištěni. Naopak sociálně slabší vrstvy by raději zvyšovaly minimální mzdu a podporu v nezaměstnanosti. Vysokoškolsky vzdělaní by rádi viděli co nejvyšší průměrnou mzdu (v průměru 26 300), naopak lidé se základním vzděláním by chtěli vidět co nejvyšší minimální mzdy a nezaměstnanostní dávky (14 300, respektive 9 100).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo