Předvolební Německo rozdělené: Západ volí CDU/CSU, východ bere AfD

17.01.2025 16:25 | Monitoring

Předčasné volby do Spolkového sněmu v Německu podle průzkumů nejspíše ovládne křesťansko-demokratická koalice CDU/CSU. Nejnovější model jim přisuzuje 222 mandátů z celkových 630, což odpovídá 30 % hlasů. Tento výsledek by mohl zaručit, že se kancléřem stane lídr CDU Friedrich Merz. Vládnoucí socialisté SPD naopak spějí k velké porážce a skončí až na třetím místě za pravicovou AfD, která očekává nejlepší výsledek strany od svého založení v roce 2013.

Předvolební Německo rozdělené: Západ volí CDU/CSU, východ bere AfD
Foto: Repro Youtube
Popisek: Německý kancléř Friedrich Merz

Podle průzkumu agentury YouGov spějí k vítězství v předčasných parlamentních volbách křesťanští demokraté CDU/CSU, kteří by mohli získat 30 % hlasů, což je znatelný nárůst oproti volbám v roce 2021, kdy koalice získala po odchodu Angely Merkelové 24 %.

Silný růst vykázala také pravicová Alternativa pro Německo (AfD). Podle průzkumu by mohla získat 146 křesel a 20 % hlasů, což by byl nejlepší výsledek strany napravo od CDU/CSU v poválečné historii Německa. Silnou podporu má AfD zejména ve východním Německu.

Sociální demokraté (SPD) pod vedením kancléře Olafa Scholze se naopak potýkají s výraznými ztrátami. Očekávaný výsledek 16 % hlasů by znamenal propad o deset procentních bodů oproti volbám v roce 2021 a představoval by nejhorší výsledek strany od druhé světové války. Tento trend odráží frustraci voličů z vládní koalice a ekonomických výzev, kterým země v posledních letech čelí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Úhrada škody

Vyzvali jste radní, aby uhradili způsobenou škodu České televizi. Proti tomu nic nemám, ale zajímá mě něco jiného. Proč politici nemusí hradit škody, které svým jednáním způsobili? Nebo aspoň co vím, tak nemusí. To vám přijde v pořádku nebo také prosadíte, aby se to změnilo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Možnost žalovat.“ Kam až Petr Pavel může zajít kvůli reklamě

11:55 „Možnost žalovat.“ Kam až Petr Pavel může zajít kvůli reklamě

„Není to nic nového. Asi před dvaceti roky tady byla billboardová kampaň, kdy byl použit ministr Lu…