Přeháníte. To říkáte každý rok, stíral ministr Vojtěch před kamerami odborářku

8. 9. 2019 12:11

Do nedělní Partie televize Prima zavítali členka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková, ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch a dlouholetý lékař a poslanec Bohuslav Svoboda (ODS). Přímo před kamerami se přeli o to, zda hrozí kolaps českého zdravotnictví. Žitníková divákům vykreslila temný obraz nemocnic, kde se jedna jediná sestra musí starat o třicet pacientů, zavírají se celá oddělení a lékaři pravidelně slouží 100 hodin měsíčně navíc.

Přeháníte. To říkáte každý rok, stíral ministr Vojtěch před kamerami odborářku
Foto: Nemocnice České Budějovice
Popisek: Nemocnice České Budějovice
reklama

Ministr zdravotnictví Vojtěch před kamerami prohlásil, že zdravotnické odbory přehánějí. Každý rok říkají, že jim chybějí peníze a nakonec se podaří nalézt nějakou dohodu. „Já si myslím, že je to takový každoroční kolorit. Odbory každý rok říkají, že chtějí peníze navíc, jinak hrozí kolaps,“ mírnil obavy diváků člen vlády.

Žitníková ministrova slova odmítla. „Já tentokrát nemohu s panem ministrem zásadně souhlasit, protože od roku 2014 jsme se s vládou vždy dohodli. Ale letos se domníváme, že ta situace je opravdu těžká. My teď nechceme peníze jen na platy, chceme, aby se zlepšila prostě péče. Ta situace je výrazně horší než jindy,“ upozornila.

Když se dostal ke slovu Svoboda, konstatoval, že sledujeme každoroční frašku. Peníze navíc se zdravotnictví jistě hodí, ale podle Svobody je třeba  provést určité systémové změny, protože to, že ministerstvo jen rok co rok lije peníze do zdravotnictví a bude to dělat každý rok, tak pořád to bude málo. „Dokud nezměníme systém vzdělávání, tak se ta situace nezmění. Lékaři už dnes mnohem víc chtějí volný čas, než ty peníze, chtějí čas na dovolenou, čas na relaxaci,“ upozornil Svoboda.

Vojtěch Svobodova slova okamžitě odmítl. „My jsme první, kdo pracuje koncepčně,“ zdůraznil.

Žitníková ministrovi vynadala, že do zdravotnictví šlo méně peněz, než bylo slibováno.

„Nedostali jsme ty peníze, které jste nám slíbil, nemocnice dnes přebírají ty nejsložitější pacienty, ale na druhé straně zavírají některá oddělení, protože nemají dost peněz na to, aby se rozvíjely,“ vynadala ministrovi Žitníková. Sestry už jsou přepracované, protože pracují na odděleních, kde je třicet pacientů na jednu sestru. Současně s tím roste počet onkologicky nemocných pacientů a jejich léčba rozhodně není levná. Takže ten kolaps opravdu hrozí,“ bila na poplach Žitníková.

Adam Vojtěch jí však odmítal ustoupit. „Do péče o pacienty půjde 26 miliard navíc. To jdou celková čísla,“ zdůraznil ministr. „Já nevím o čem odbory hovoří, o jakém kolapsu, o jaké krizi,“ oponoval ministr s tím, že existují nemocnice, kde jsou problémy, ale nejde o plošnou krizi.

Žitníková však trvala na tom, že zdravotnictví hrozí kolaps, protože dnes sestry slouží dvaadvacet dvanáctihodinových směn. Lékaři pracují na přesčasech o sto hodin měsíčně více. „Tady dochází k porušování zákoníku práce a jen proto celý systém funguje,“ řekla.

Svoboda uznal, že je to pravda, ale je to pravda jen částečně. „Každý, kdo jde studovat ten obor, musí počítat s tím, že lidé nestonají jen v jeho pracovní době. I děti se rodí třeba o půlnoci, takový ten biorytmus prostě je,“ uvedl Svoboda. Řešení vidí v tom, že je třeba důsledně oddělovat lůžkovou péči, a péči ambulantní. Ambulantní péče může být kvalitní a je podstatně levnější.

Žitníková varovala, že pokud zdravotnictví nedostane dalších 26 miliard navíc, hrozí, že se kupříkladu onkologickým pacientům nedostane adekvátní péče.

Ministr přešel do protiútoku. „To je, si myslím, skoro šíření poplašné zprávy, že tu onkologicky nemocní pacienti nebudou mít péči, protože ta péče jde nahoru,“ pravil Vojtěch. „Odbory navrhují naprosto iracionální návrhy, které poškozují české zdravotnictví. Já se s odbory sejdu kdykoli, ale ta debata také musí být na nějaké úrovni,“ žádal Vojtěch.

Žitníková si to však nenechala líbit a podle svých vlastních slov sáhla k trošce demagogie.

„Trošku demagogie, pan ministr je také demagog. Od 1. ledna se má zvýšit plat všem poslancům o 8 procent. A zkoumá se, zda jeden ministr pracuje lépe než druhý? Zkoumá se, jestli tady pan Svoboda pracuje lépe než pan Hamáček? Nezkoumá,“ zdůraznila Žitníková s tím, že u doktorů a sester by to mělo být obdobné.

Ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová počítá s růstem národního hospodářství o 6 procent, ale platy by měly růst jen o 3 procenta. „To je výsměch,“ zuřila Žitníková.

Hosté poté přehodili tematickou výhybku a věnovali se vývozu léků z České republiky.

„Ročně se vyvezou léky z Česka, za miliardy. Ročně se z Česka vyvezou jen asi 3 až 4 procenta léků. Ale jsou léky, kde je reexport až 90 procent léků,“ upozornil Svoboda. Jedním dechem dodal, že situace se ještě může zhoršit. „My tady máme brexit a nikdo si neuvědomuje, že léky z Británie sem v podstatě nebudou smět,“ varoval poslanec ODS.

Vojtěch nabídl řešení. „My si myslíme, že je nutno dát povinnost výrobci daného léku, aby zajistil, že konkrétní lék bude v České republice dostupný,“ prohlásil člen vlády. Pokud jde o brexit, Vojtěch ujišťoval diváky, že tuto situaci vláda vyřeší v rámci tzv. lex brexit, kde je řečeno, že britské léky se dostanou na český trh i v případě, že dojde na tzv. tvrdý brexit.

Nakonec hosté věnovali pozornost kouření. Shodli se na tom, že kouření klasických cigaret i cigaret elektronických škodí zdraví. Svoboda kroutil hlavou nad tím, že vláda sice zdražuje klasické cigarety, ale segmentu elektronických cigaret nevěnuje pozornost, což považuje za velký problém.

„Když se podíváte na mladé lidi, tak oni ty elektronické cigarety kouří prakticky nepřetržitě, protože to neobtěžuje okolí. Problém elektronických cigaret může být horší, než problém klasického tabakismu,“ varoval Svoboda.

Podle Adama Vojtěcha je namístě regulovat reklamu na tabák a alkohol na internetu  a obecně v médiích. Svoboda dal v tomto ministrovi za pravdu. Považuje za lepší mladým lidem jasně říci, že pití alkoholu a kouření škodí. Zdražení samo o sobě podle Svobody rozhodně nestačí. Ani u kouření cigaret, ani u pití alkoholu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

21:30 „To já! To my! To Babiš!“ Hamáček nikam neletí. Opozice se hádá o zásluhy

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí do Moskvy neodletí.…