Překvapený Ťok k případu Faltýnka: To jsem nečekal

12. 3. 2019 10:55

V hnutí ANO to vře. Ministr dopravy Dan Ťok (ANO) se velmi zostra pustil do šéfa poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka. Ten je obviňován z toho, že se při hledání provozovatele mýtného systému snažil zvýhodnit Kapsch. Slova Ťoka přineslo dnešní Právo.

Překvapený Ťok k případu Faltýnka: To jsem nečekal
Foto: Ministerstvo dopravy
Popisek: Ministr dopravy Dan Ťok

Ťok se domnívá, že v případě, že by se tvrzení ohledně Kapsche prokázala, měli by Faltýnek, ale i předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyvodit důsledky. Ťok pro Právo mimo jiné rozporoval i Faltýnko tvrzení, že se s ředitelem Kapsche scházel jako člen koaliční dopravní komise. „Já komisi neurčoval, ani jsem její program nedával. Je to krajně nestandardní. Nemyslím, že je úlohou kohokoliv v politice jednat s účastníky soutěže,“ uvedl Ťok. 

„Jestli se to potvrdí, protože to nevím, to jsou spekulace, tak z toho budu docela překvapený, nechci říci šokovaný. To jsou věci, které bych nečekal,“ řekl Ťok k případnému pokusu o zmanipulování veřejné zakázky Faltýnkem. Babiš je zatím ve svých vyjádřeních opatrný, neboť podle svých slov neví přesně, jaká jednání Faltýnek vedl. Nicméně zostra řekl, že rozhodně jeho pravá ruka Faltýnek neměla suplovat ministra Ťoka. 

„Mě to opravdu štve, protože jako hnutí máme čistý štít,“ řekl v minulých dnech Babiš.

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek chce sám navrhnout údajné ovlivňování mýtného tendru jako mimořádný bod jednání Sněmovny a je připraven vysvětlit poslancům svou roli. Uvedla to Česká televize. O ovlivňování podle něj nemůže být řeč. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) ale považuje Faltýnkovo jednání s účastníky soutěže za nestandardní. V rozhovoru pro dnešní Mladou frontu a Lidové noviny ho kritizoval i premiér Andrej Babiš (ANO).

Policie kvůli ovlivňování zakázek ve čtvrtek zasahovala na několika místech v zemi, mimo jiné na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch a ve Faltýnkově bytě v Praze. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že policie podezřívá předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje a ředitele české pobočky Kapsch Karla Feixe z korupce. V této souvislosti se mluvilo o Faltýnkovi, který s oběma jednal.

Faltýnek uvedl, že s představiteli firmy i s ÚOHS jednal o mýtném systému z pověření koaliční rady pro dopravu. Jeho cílem bylo prý vypsání tendru, aby ČR nemusela řešit co dál s mýtem. Jednání vedl v minulém volebním období. Schůzky považuje za legitimní, podle něj se díky činnosti skupiny ušetřilo 1,5 miliardy korun.

Ťok novinářům řekl, že Faltýnka k jakémukoliv jednání s Kapschem nebo ÚOHS nevyzval a nebylo to ani úlohou dopravní koaliční rady. Ta řešila rozšíření mýtného systému na nové úseky. Poznamenal také, že současná kauza podle něj vypovídá o dění loni na jaře. Ministr dopravy tehdy řekl, že při sestavování nové vlády cítí tlak ze strany Kapsche na to, aby ve funkci nepokračoval.

K další budoucnosti Faltýnka se Ťok nechtěl vyjadřovat, podle něj je to záležitostí předsedy strany ANO, premiéra Andreje Babiše. Jednání Faltýnka s Kapschem nejspíš bude v úterý řešit poslanecký klub ANO.

Dění kolem mýtného tendru chce na program sněmovní schůze zařadit i opoziční ODS. Ohlásila to už o víkendu. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ovšem nevidí důvod k tomu, aby se podezřeními zabývala Sněmovna. Poukázal mimo jiné na to, že Faltýnek je nyní v pozici svědka. Hamáček se nedomnívá, že by informace z kauzy unikly do médií od policie.

Kapsch nevyhrál v tendru na další provoz mýtného a věcí se zabýval antimonopolní úřad. Policisté na úřadu zasahovali kvůli údajnému ovlivňování přezkumu veřejné zakázky na systém elektronického mýta. Rafaj ale věří tomu, že vyšetřování prokáže, že všechna správní řízení vedená úřadem byla zákonná a nikdo je neovlivňoval.

Pětice protikorupčních organizací dnes vyzvala vládu, aby zvážila, zda prezidentovi Miloši Zemanovi nenavrhne Rafajovo odvolání. Zeman ale ČTK řekl, že důvodem k odvolání by měl být až pravomocný rozsudek. Také ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) nevidí k odvolání důvod. Vláda podle něj dodržuje presumpci neviny. Navíc je možné předsedu úřadu odvolat podle zákona pouze v případě, že úřad nevykonával půl roku, nebo narušil jeho důvěryhodnost. K tomu by podle Kěžínka bylo třeba pravomocné rozhodnutí soudu.

Kapsch provozuje mýtný systém v Česku od roku 2007, v tendru na nového provozovatele mýta po roce 2019 zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll. Kapsch výsledky tendru napadl, ÚOHS nejdříve loni v květnu výběr vítěze tendru zrušil, v záři ale platnost smlouvy potvrdil. Kapsch se obrátil na soud.

Server iRozhlas.cz se pak na podrobnosti razie pokoušel doptat samotného vrchního státního zástupce z Olomouce Ivo Ištvana. Ten však nechtěl prozradit více. „My jsme poskytli veřejnosti prostřednictvím tiskové zprávy dostatek informací. Nebylo proto třeba tytéž informace zveřejňovat jiným způsobem,“ zmínil. Odmítl, že by šlo o poučení z kauzy Nagyová, kdy kritici vyčítali Ištvanovi způsob prezentace na tehdejší tiskové konferenci. 

„Určitě to nemá žádnou souvislost. Víte, že mezitím byla celá řada dalších realizací, takže tu otázku z vaší strany považuji za lehce tendenční. Když si vybavíte kauzu Vidkun, kauzu Krov, kauzu lihové mafie, které jsou rozsahem stejné, ale nevzbuzují žádný extra zájem novinářů, tak nikdy nepadl dotaz na tiskovou konferenci. Určitě tu otázku máte právo použít, ale považuji ji za trošičku tendenční,“ uvedl Ištvan.

Původní text ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Po této Partii bude v koalici dusno. Schillerová měla sólo a v přímém přenosu před zraky veřejnosti potupila Maláčovou

12:30 Po této Partii bude v koalici dusno. Schillerová měla sólo a v přímém přenosu před zraky veřejnosti potupila Maláčovou

Do nedělní Partie televize Prima zavítala místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schiller…