Premiér dostal za Babiše pokutu od "nějakého úředníka". Rychetský v ČT v údivu

04.06.2014 20:35

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dostal od radnice Prahy 1 pokutu 10 tisíc korun za to, že navrhl šéfa hnutí ANO Andreje Babiše do vlády na post ministra financí bez lustračního osvědčení. „Pořád se mi tomu nechce věřit,“ podivoval se předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v pořadu Interview na ČT 24.

Premiér dostal za Babiše pokutu od "nějakého úředníka". Rychetský v ČT v údivu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

Rychetský zdůraznil, že činy premiéra se řadí mezi akty ústavní, nikoli správní. Je tedy odpovědný Poslanecké sněmovně a ne „nějakému úředníkovi“. Svůj údiv vyjádřil nad skutečností, že se radnice Prahy 1 obrátila na premiéra, přitom ten členy vlády pouze navrhuje, ale jmenuje je až prezident republiky.

„Ústavní akty nejsou v kompetenci obecních úřadů. Členy vlády jmenuje prezident a ten je pak za ně i odpovědný, to není kompetence premiéra,“ poznamenal.

Spory v rezortu obrany mezi ministryní Helenou Válkovou (ANO) a její donedávna první náměstkyní Hanou Marvanovou vyvolaly ve veřejnosti otázky, zda a v jakém rozsahu by měl stát zasahovat do soudní moci.

„Už když jsem studoval, což už je hodně dávno, tak jsem dospěl k tomu, že ministerstvo spravedlnosti se má starat jen o hadry na podlahu,“ prohlásil Rychetský s úsměvem a zdůraznil, že podle jeho názoru by demokratický stát neměl zasahovat do toho, kdo se stane soudcem jakého soudu. Naopak, bylo by podle jeho slov zapotřebí, aby se vliv státu na chod soudů snížil, čímž by se prý česká justice sama posílila a byla by schopná sama generovat své nejvyšší představitele.

Velká část veřejnosti soudy kritizuje, zejména kvůli dlouze se táhnoucím procesům. A podle Rychetského oprávněně. „Nepochybné je, že ani soudci nejsou žádní andílci. Naštěstí jsou jejich přešlapy ojedinělé a ihned se řeší,“ míní.

Poplatky ve zdravotnictví obecně protiústavní nejsou

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se nechal slyšet, že by rád jednal o znovuzavedení poplatků za pobyt v nemocnici, které loni v létě Ústavní soud označil jako protiústavní. Rychetský ale upřesnil, že proti principu těchto poplatků nic nemá, pouze forma, v jaké je přijal český parlament, byla podle Ústavního soudu protiústavní.

Vadilo mu zejména, že se dotýkala i pacientů na intenzivní péči, postižených lidí, lidí a okraji hmotné nouze a především kritizoval fakt, že tyto poplatky nebyly nijak diferenciovány ani časově omezeny. Pokud by byly podmínky nastaveny jinak, mohl by podle jeho slov i Ústavní soud dojít k jinému závěru. „Pokud by platba neměla natolik tísnivý dopad na některé skupiny obyvatel, tak sama o sobě samozřejmě protiústavní není,“ podotkl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…