Premiér je strašně sám. Slovenská expremiérka v ČT politovala pád Nečase

9. 6. 2014 19:24

Slovenská socioložka a expremiérka Iveta Radičová tvrdí, že premiérství bylo tou nejtěžší prací, jakou kdy dělala. Zjistila totiž, že každý premiér je v této pozici velmi osamocen a přitom na něm leží velká zodpovědnost. Upozornila na to i v souvislosti s politickým působením expremiéra Petra Nečase (ODS), kterého zná poměrně dlouho. Došlo i na otázku ukrajinské krize.

Premiér je strašně sám. Slovenská expremiérka v ČT politovala pád Nečase
Foto: Topnovinky.sk
Popisek: Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová

V křesle hosta pondělního Interview ČT24 usedla bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. V pořadu zavzpomínala na Petra Nečase (ODS) v pozici premiéra a popsala, kam podle jejího názoru kráčí současná oslabená slovenská pravice. Své premiérské působení hodnotí jako „nejtěžší job, který kdy měla“. Česku pogratulovala, že se blíží k přijetí dluhové brzdy, kterou Slovensko už má. Vítá také, že se blíží přijetí registru smluv, který u našich východních sousedů rovněž běží.

Klasické politické strany musí nabízet systémová řešení

S Petrem Nečasem se prý znala už z doby, kdy byl ještě ministrem práce a sociálních věcí. Jejich spolupráce pokračovala i v rámci Visegrádské čtyřky. Jeho politický pád ji prý překvapil. „Zaskočilo mě to, překvapilo a je mi to upřímně líto,“ uvedla Radičová. „Každý premiér je strašně sám,“ pokračovala. Tento motiv samoty by měl mít na paměti každý vysoko postavený politik a měl by spolupracovat s experty a poradci.

Považuje expremiérka přidělení „trafiky“ za korupci? To je prý otázka, která je jednou z nejsložitějších, protože jde o jistý druh kolonizace státu politickými stranami. Osobně nepovažuje za problém, když politik koaliční vlády zasedne na nějakém řádném postu. Lidé ale k politikům chovají velkou nedůvěru a vzhledem k tomu se obrací k „politickým novotvarům“. Ty často nezastávají nějaké hodnotové ideály, jako klasické politické strany, což se v budoucnu může ukázat jako nedostatek.

Víru v tyto „novotvary“ ale prý lze pochopit, když klasické strany dlouho neřešily důležité problémy jako je otevřenost státu, větší vhled do práce soudů a podobně. Pokud by politici nabízeli systémová řešení, lidé by se možná k „novotvarům“ neobraceli.

V pořadu se vyjadřovala také k situaci na Ukrajině a případné zvýšené přítomnosti vojáků USA ve střední Evropě. „Porovnávání s rokem 1968 považuji za velmi nešťastné, necitlivé a hlavně nepravdivé,“ podotkla Radičová. V roce 1968 podle jejích slov zasáhly armády cizích států proti demokratizačním silám v Československu. V roce 2014 by přitom šlo o žádost o pomoc spojeneckých sil v době krize panující v blízkém zahraničí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Romové z Chanova přišli s peticí: Nechtějí „čunkodomy“ ani zadarmo. Opraví si ghetto sami, věří Piráti

20:44 Romové z Chanova přišli s peticí: Nechtějí „čunkodomy“ ani zadarmo. Opraví si ghetto sami, věří Piráti

„Když vás stáhnu z kůže, nikdo nepozná, kdo byl Rom, kdo Čech. Všude jsou chyby a nikdo není lepší,“…