Premiér přitvrzuje. Hlasování o DPH může spojit s důvěrou vládě

17.08.2012 9:44

Premiér Petr Nečas věří, že jeho vláda prosadí jak zvýšení daně z přidané hodnoty, tak i církevní restituce, proti kterým zbrojí ve velkém opozice. Vše vyjde ale pouze v případě, když budou všichni jednat zodpovědně.

Premiér přitvrzuje. Hlasování o DPH může spojit s důvěrou vládě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas
reklama

Stažení vyšších daní odmítá. "Ať si to někdo udělá, ale to bude jiná vláda s jiným premiérem. S tímto premiérem nikdy," řekl v rozhovoru pro Lidové noviny (LN). Podle nich Nečas naznačil spojení vyšších daní s vyjádřením důvěry vládě. Celý rozhovor přinesou LN v sobotu. Podle Nečase by byl ústup od zvýšení daní signálem finančním trhům, že vláda ustupuje od konsolidační strategie kvůli pár desetinkám procenta ekonomického růstu. "To by byl krok za hranicí politické a ekonomické hlouposti, to už je na hranici politické a ekonomické debility," míní Nečas.

Pokud vláda nebude schopná prosazovat konsolidační politiku, zmizí důvod, proč by měla pokračovat, poznamenal. Vládní podobu zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi odmítl Senát ve středu, zvýšení DPH na 15 a 21 procent ve čtvrtek. Vláda nyní bude ve sněmovně potřebovat hlasy nejméně 101 koaličních poslanců, aby senátní veto přehlasovali. Koalice má přitom oficiálně 100 poslanců a proti zvýšení DPH se bouří taky část poslanců ODS.

Vyšší DPH se nelíbí

Výhrady vůči vyšší DPH mají podle LN například předseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek či bývalý šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř. Návrh se nelíbí ani bývalým občanským demokratům Pavlu Bémovi a Michalu Doktorovi. Pokud ale premiér vyšší DPH skutečně s pádem vlády spojí, nedá se podle LN čekat, že by si někdo z nespokojených poslanců troufl kabinet položit. "Politická budoucnost většiny z nich po případných předčasných volbách je totiž velmi nejistá," míní deník.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ane, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bonus pro Petra Dvořáka: Šarapatka dorazil s ředitelem po boku a začal řádit. Lipovská mluvila o cirkusu

19:22 Bonus pro Petra Dvořáka: Šarapatka dorazil s ředitelem po boku a začal řádit. Lipovská mluvila o cirkusu

RADA ČT Více než milion a půl přiteče na konto generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. Jd…