Premiér si pozve šéfa GIBS na kobereček. Kvůli olomoucké kauze

15. 10. 2015 18:02

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bude chtít od šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivana Bílka vysvětlení k olomoucké kauze. GIBS totiž už případ, v němž jsou nyní obviněni čtyři lidé včetně dvou vysoce postavených policistů, dříve vyšetřovala, a čelí tak kritice, že ho nedotáhla. O možném odvolání Bílka z čela úřadu dnes v Právu mluvil ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Premiér si pozve šéfa GIBS na kobereček. Kvůli olomoucké kauze
Foto: GIBS
Popisek: GIBS logo

„Já určitě budu chtít mluvit s panem Bílkem a budu chtít, aby mi vysvětlil tu situaci, ke které došlo v Olomouci,“ řekl dnes Sobotka novinářům v Bruselu, kde se účastní Evropské rady. „Vzhledem k tomu, že informace, které se objevují, říkají, že v minulosti GIBS tam už vyšetřovala, bude mě zajímat, jakým způsobem to vyšetřování dopadlo a jaká je vlastně role GIBS v celé této záležitosti, čili určitě se chci s panem Bílkem sejít a požádat ho o informace k této věci,“ dodal premiér.

Chovanec chce počkat na výsledky vyšetřování

Ministr vnitra Milan Chovanec dnes nechtěl o personálních změnách v GIBS spekulovat, protože jde o nezávislou instituci, která nepodléhá vnitru. „Uvidíme, jestli se prokáže, že ta šetření předtím byla udělána důkladně nebo nebyla. Počkejme si na výsledky šetření,“ uvedl na dotaz ČTK Chovanec.

V olomoucké kauze, kterou vyšetřuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), čelí obvinění z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku či z podplácení čtveřice mužů. Tři z nich jsou ve vazbě. Podle informací ČTK jde o šéfa olomouckého odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece a podnikatele Ivana Kyselého, blízkého přítele Ivana Langera. Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) je jako jediný stíhán na svobodě.

Nadstandardní vazby mezi policejním náměstkem a podnikatelem už GIBS vyšetřovala

Právě údajně nadstandardní vazby mezi obviněným policejním náměstkem Kadlecem a podnikatelem Kyselým již před třemi lety na základě anonymu vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů. Vazby se měly podle tehdejších informací ČTK promítnout i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. Kadlec však tehdy jakékoli pochybení rezolutně odmítl a GIBS případ odložila.

GIBS vznikla k 1. lednu 2012 zákonem o Generální inspekci bezpečnostních sborů. Hlavním předmětem její činnosti je vyhledávat, odhalovat a vyšetřovat skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin, jehož pachatelem je policista, celník, příslušník Vězeňské služby, příslušník inspekce anebo zaměstnanci těchto útvarů.

I proto někteří odborníci vyjádřili překvapení nad tím, že olomouckou kauzu aktuálně nešetřila právě GIBS, která je jako útvar nezávislý na Ministerstvu vnitra pro takové případy určena. Jedním z hlasitých kritiků je i vicepremiér Babiš. „Jaký je úkol GIBS? Proč to řeší protimafiánský útvar, a ne GIBS? Je to nezvyklá situace,“ řekl dnes novinářům během návštěvy Olomouckého kraje.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

10:39 Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

Konspirace 89. Dokument připravený Andreou Sedláčkovou měl divákům České televize vyvrátit různé dez…