Premiér z Kyjeva mluvil o více než 800 tisících uprchlících z východu země a pak je takto nazval

30. 12. 2014 21:20

Boje mezi proruskými povstalci a armádou vyhnaly z domovů převážně se nacházejících v oblastech východní Ukrajiny, kterou ovládají separatisté, již více než osm set tisíc Ukrajinců. Na tiskové konferenci v Kyjevě to sdělil premiér Arsenij Jaceňuk, který ale část uprchlíků označil za „důchodové sociální turisty", protože si prý jen přijeli pro peníze.

Premiér z Kyjeva mluvil o více než 800 tisících uprchlících z východu země a pak je takto nazval
Foto: Hans Štembera
Popisek: Veřejné shromáždění při příležitosti 23. výročí nezávislosti Ukrajiny u sochy sv. Václava
reklama

Jaceňuk poukázal na to, že z více než osmi set dvaceti tisíc přihlášených utečenců se jich jen pouhých třicet tisíc zajímalo na úřadech práce o zaměstnání. Podmínky pro život přitom podle premiéra byly vytvořeny pro téměř šest set dvacet tisíc lidí.

„Když se podíváme na ta čísla, musíme čestně říci, že nemáme osm set dvacet tisíc vysídlenců, ale osm set dvacet tisíc lidí, kteří vyjeli za hranice okupovaných území, přičemž část z nich dostala důchod a vrátila se zpět. To je důchodová sociální turistika, proti níž budeme bojovat zlepšením systému evidence obyvatelstva,“ prohlásil podle serveru E15.cz Jaceňuk na tiskové konferenci.

Upřesnil rovněž, že za penze pro vysídlence už stát vydal 2,4 miliardy hřiven (3,5 miliardy korun). Dalších 328 milionů hřiven šlo na pomoc těmto lidem. Kyjev od poloviny listopadu vyhlásil faktickou hospodářskou blokádu vzbouřeneckých zón. Státní úřady v Doněcké a Luhanské oblasti přestaly pracovat, centrální banka z Donbasu stáhla hotovost a zablokována byla výplata penzí a sociálních dávek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…