Premiéři zemí V4 si připomenou sametovou revoluci i na Slovensku

17.11.2019 6:25

Premiéři Česka, Slovenska, Maďarska a Polska si dnes připomenou 30. výročí takzvané sametové revoluce také na Slovensku, kam přijedou z Prahy, kde se zúčastní vzpomínkové akce na události z listopadu 1989. V zemi pod Tatrami jsou naplánována také shromáždění opozice a občanské iniciativy Za slušné Slovensko, která stála za loňskými mohutnými protivládními demonstracemi.

Premiéři zemí V4 si připomenou sametovou revoluci i na Slovensku
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU

Předsedové vlád zmíněných čtyř středoevropských zemí, včetně českého premiéra Andreje Babiše, odpoledne položí na okraji Bratislavy věnce k památníku Brána svobody. Památník pod hradem Devín připomíná čtyři stovky lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí přes přísně střežené hranice.

Babiš se večer ve slovenské metropoli zúčastní i slavnostního koncertu, který Slovensko pořádá u příležitosti kulatého výročí sametové revoluce.

Na odpoledne svolala slovenská opozice shromáždění na Náměstí SNP v centru Bratislavy, kde se v roce 1989 konaly mohutné protikomunistické mítinky. Demonstraci na jiném bratislavském náměstí organizuje také občanská iniciativa Za slušné Slovensko, která loni stála za největšími protivládními protesty od roku 1989.

Různé vzpomínkové akce na sametovou revoluci se na Slovensku konaly již v sobotu, kdy český prezident Miloš Zeman v Bratislavě otevřel Český dům. Spolu se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou také položil věnec k pamětní desce, která připomíná neohlášenou manifestaci slovenských studentů za demokracii a školské reformy, jež se konala 16. listopadu 1989 v ulicích slovenské metropole.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šíříte hoaxy!“ slyšel Klaus ml. Pak přišlo klepání na čelo. Hezká věc o Gretě? Mno...

22:14 „Šíříte hoaxy!“ slyšel Klaus ml. Pak přišlo klepání na čelo. Hezká věc o Gretě? Mno...

Předseda hnutí Trikolóra a poslanec Václav Klaus mladší byl hostem v pořadu StandaShow youtubera Sta…