Přemluv bábu je tu: Emma Smetana v akci. Prarodiče, těšte se

28.09.2021 10:12 | Ze sítí

Před volbami se na voliče rozhodla apelovat i moderátorka Emma Smetana a právník a LGBT aktivista Czeslaw Walek. Smetana komentovala předvolební debaty iniciativy Jsme fér, která vyzývá, aby lidé kroužkovali kandidáty, kteří podpoří tzv. manželství pro všechny. Ve videu na Instagramu sice prohlásila, že v 33 letech už jí nic nepřekvapí, stejně pár překvapení našla. Jednu fanynku vyzvala k volbě osobně, pokud už bude moci volit. A pokud nebude? „Pokud nemáte volební právo, tak promluvte s rodiči, s přáteli, s prarodiči, ať oni kroužkují,“ nabádal LGBT aktivista.

Přemluv bábu je tu: Emma Smetana v akci. Prarodiče, těšte se
Foto: Repro Instagram
Popisek: Moderátorka Emma Smetana a LGBT aktivista Czeslaw Walek

Anketa

Od jakého věku by měl mít český občan právo volit?

11%
72%
hlasovalo: 22005 lidí
Smetana Czeslawa Walka představila jako šéfa Prague Pride a „militantního homosexualistu“. „V podstatě zvrhlý člověk,“ vtipkovala a pokračovala: „Pořádal také debaty na téma manželství pro všechny, spolu s iniciativou Jsme fér a celou LGBT+ komunitou v téhle zemi. Pro mě byla velká čest, že jsem tyhle předvolební debaty mohla uvádět.“ Řekla, že uvádění brala jako povinnost vůči dobré věci.

„Připadá mi to úplně normální, fandím lásce ve všech jejích podobách, ostatně proto vysíláme z pražské Lucerny, kterou postavila rodina Václava Havla, jeho předci. A tak, jako on věřil na pravdu a lásku, tak na ni věříme my dva a pravda je taková, že v roce 2021 se tak trochu nabízí, že by se asi mělo všude po demokratickém světě posvětit svazek mužů a žen, mužů a mužů, žen a žen, žen a položen, kolik je těch pohlaví, 42?“ vyjádřila se Emma Smetana, že by se věci měl dát maximální možný legislativní rámec.

Czeslaw Walek připomenul, že ve Švýcarsku bylo v referendu schváleno manželství stejnopohlavních párů. „My nemáme referendum, ale máme volby. A ty teďka přicházejí, tak proto jsme dělali ty reporty,“ osvětlil. A zeptal se, zda Emmu Smetanu něco překvapilo. „Mě už upřímně v mých 33 letech nic nepřekvapí,“ přiznala se moderátorka. A dodala, že ji překvapili ti, kdo jsou schopni něco bezostyšně říct a a podepřít to argumentem: „A to je můj názor!“ Překvapilo ji, že to je ještě ve veřejném prostoru možné.

Překvapil ji také jeden komunistický kandidát, který je pro tzv. manželství pro všechny, ale prý ve svém okolí žádné gaye a lesby nemá. „Odnesla jsem si z toho ten pocit, že v téhle zemi je několik časoprostorů a mnoho bublin, ve kterých mnoho z nás si tak jako pluje. To je prostě vždycky znovu a znovu a znovu překvapivý.“

Dalším překvapením pro Smetanu byli někteří politici ve vyšších funkcích, kteří neměli k tématu ujasněný postoj a dle Walka se „kroutili jak hadi“. Smetana si rýpla, že dotyční čekají na argumenty, které jsou ovšem již dávno dané. A Czeslaw Walek zdůraznil důležitost voleb, protože další čtyři roky se pak poslanci budou věci zase jen vyhýbat, mínil. „V každé straně, kromě možná SPD, se najdou kandidáti, kteří jsou pro manželství,“ řekl a dodal: „Já jsem přesvědčený, že i v KDU, ale ty na našich stránkách nemáme.“ Vyzval ke kroužkování kandidátů, a pokud jde o koalici SPOLU, uvedl, že je možné kroužkovat kandidáty TOP 09, která je stejnopohlavnímu manželství nejvíce nakloněná. Z ODS pak jmenoval Martina Baxu z Plzně.

„Jedna věc, která mě nepříjemně překvapila, je, kolik mužů je na těch kandidátkách na předních místech, takže to zase bude vypadat, že ta Poslanecká sněmovna je téměř mužská záležitost,“ komentoval tyto volby LGBT aktivista. A další nepříjemné překvapení pro něho je, že na předních místech nejsou mladí lidé. „Když se podíváme na ty průzkumy, tak ten bílý heterosexuální muž nad padesát je nejvíce proti manželství,“ říká.

Jedna ze sledujících po Smetaně chtěla personalizovaný pozdrav a moderátorka vyhověla a pozdravila. A dodala: „Pokud máte volební právo, běžte volit kandidáty a kroužkujte kandidáty, kteří fandí lásce neheterosexuálních párů a oni pak budou hlasovat pro manželství pro všechny, až se dostanou do Poslanecké sněmovny.“ Přidal se i Walek: „Pokud nemáte volební právo, tak promluvte s rodiči, s přáteli, s prarodiči, ať oni kroužkují.“

Přemlouvání rodičů a prarodičů je také tématem krátkého videa iniciativy Jsme fér, kde lesbický pár přemlouvá ke kroužkování své prarodiče, kteří si myslí, jaká je to ostuda, že se ještě nemohou vzít.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Korektní dobros*ři. Jsme pro ně lůza nad hrobem. Jiný názor nesnesou, potlačují. Kdo rozděluje národ? ptá se Ivan Vyskočil. „Džamilu“ už nevydýchal

7:58 Korektní dobros*ři. Jsme pro ně lůza nad hrobem. Jiný názor nesnesou, potlačují. Kdo rozděluje národ? ptá se Ivan Vyskočil. „Džamilu“ už nevydýchal

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Je to ubohé Pyrrhovo vítězství,“ říká k výsledkům voleb herec Ivan…