Převratná zpráva: Ředitel ČT Dvořák se spojil s Halíkem a Pithartem. Spolu vydali politický manifest proti Babišovi

17. 1. 2018 8:05

Od ředitele České televize se očekává, že bude alespoň navenek politicky neutrální a nebude se vyjadřovat k politickým otázkám. Tak to doposud skutečně platilo. Jenže nyní tuto zvyklost generální ředitel Petr Dvořák prolomil, když se rozhodl připojit svůj podpis pod petici vyjadřující obavy z dalšího vývoje české politiky.

Převratná zpráva: Ředitel ČT Dvořák se spojil s Halíkem a Pithartem. Spolu vydali politický manifest proti Babišovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto
reklama

Jeho jméno se pod textem vypracovaným neziskovou organizací Rekonstrukce státu objevilo ve společnosti Petra Pitharta a dalších frekventovaných signatářů, ale také například šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslava Kaly.

Pozoruhodné je, že petice, kterou se Dvořák rozhodl podepsat, v jednom ze svých bodů konstatuje, že vláda nesmí zasahovat do nezávislosti médií. Dvořák se tak z „občanské“ pozice vyjádřil k věci, na které je díky své funkci osobně zainteresován.

Předseda Rady České televize Jan Bednář byl Dvořákovou petiční iniciativou překvapen. „Není obvyklé, aby se generální ředitel České televize v takovýchto občanských iniciativách angažoval. Z hlediska zákona to ale ničemu neodporuje. Jako každý občan České republiky samozřejmě může svůj podpis připojit,“ říká předseda.

Jak poznamenává deník MF DNES, Česká televize v minulosti několikrát čelila kritice premiéra Andreje Babiše. Nelíbily se mu zejména reportáže v pořadech 168 hodin a Reportéři ČT, prezentující kauzu korunových dluhopisů.

Anketa

Jak byste ohodnotili dosavadní prezidentování Miloše Zemana? Jako ve škole

79%
3%
3%
2%
13%
hlasovalo: 27439 lidí

Petice nese název „Mantinely demokracie“ a obsahuje devatenáct bodů, které by měly bránit demokracii před zvůlí vlády. „Každá moc má vždycky tendenci rozpínat se za vytyčené hranice,“ uvedl Petr Pithart, který měl být i jedním z autorů petice. Dodal, že současný předseda vlády Andrej Babiš již delší dobu naznačuje, že by některé z mantinelů demokracie chtěl překračovat. Například když mluví o zrušení Senátu, nebo když chce měnit jednací řád Sněmovny i vlády.

Kromě Dvořáka se pod výzvou objevily podpisy mnoha osobností, které jsou svojí petiční aktivitou dobře známé. Kromě expremiéra Petra Pitharta zejména teolog Tomáš Halík, režisér Fero Fenič, herci Tomáš Hanák a David Vávra nebo astrofyzik Jiří Grygar. Z aktivních politiků je pod dokumentem podepsán například senátor Václav Láska.

„Sdílím obavy tvůrců výzvy, že Česko se po volbách do Sněmovny může sesunout po šikmé ploše do totalitní minulosti,“ řekl k tomu Jiří Grygar.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

20:53 Moje sestra nikdy neřekla, že přijmeme tisíce imigrantů a dáme jim byty pro mladé! Pirát Ferjenčík odhaduje, kdo šíří tyto dezinformace

Piráti mají dost politických zkušeností, aby zvládli vládnout zemi, a mají i dostatek odborníků. V t…