Prezident Zeman se setká s ministryní Valachovou. Budou hovořit i o výzvě vědců

21.08.2015 6:00

Prezident Miloš Zeman se dnes setká s ministryni školství Kateřinou Valachovou (za ČSSD), mají hovořit o vysokoškolském zákonu a způsobu jmenování profesorů. Valachová s ním ale chce na zámku v Lánech mluvit také o výzvě českých vědců k toleranci vůči uprchlíkům. Ministryně ji podpořila, zatímco prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v úterý řekl, že vědci tím hloubí příkop mezi "takzvanou elitou" a společností.

Prezident Zeman se setká s ministryní Valachovou. Budou hovořit i o výzvě vědců
Foto: ReproFoto: Blesk.cz
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk

Hlavním tématem ale bude zřejmě otázka jmenování profesorů, která vyvolává opakovaně ostré spory mezi Hradem a akademickou obcí. Uvažuje se proto o změně modelu. Ovčáček tento týden uvedl, že v úvahu přicházejí v zásadě tři varianty. "Tou první je, že by profesory jmenoval předseda Senátu, další možností je, že by se toho zhostily samy vysoké školy, a další možností - a pan prezident o tom hovořil - je, že by měl jakési právo veta. To znamená, nadále by profesory jmenoval, ale v případě vážných pochybností, například morálního charakteru, by odmítl tento akt učinit. Ostatně stalo se tak," uvedl mluvčí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Procedura jmenování profesorů je ostře sledována od jara 2013, kdy prezident dlouho odmítal jmenovat profesorem literárního historika Martina C. Putnu. Vadilo mu jeho údajně nevhodné chování na veřejnosti. Nakonec ho jmenoval, ale požadoval změnu způsobu jmenování. Letos odmítl trojici kandidátů - Jiřího Fajta a Ivana Ošťádala z Univerzity Karlovy a Jana Eichlera navrženého Vysokou školou ekonomickou. Zdůvodnil to jejich problémy z minulosti. Ministerstvo školství i akademická obec oponovaly, že všichni splnili zákonné podmínky pro získání profesorského titulu. Zeman pak jmenoval pouze Beka, dekret mu ale předala ministryně Valachová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

19:41 „Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

Čubčí syn Porošenko, gruzínští střelci z oken konzervatoře na kyjevském Majdanu. Spálení lidé ve vyp…