Prezident Zeman ve Slezských Pavlovicích zúčtoval se senátory. Jasně také naznačil, co by mohl udělat, kdyby odchodem ministrů za ČSSD padla vláda

17. 5. 2018 17:31

Miloš Zeman se prý bude smutně dívat na ministry. A nezůstane jen u smutného dívání se při sestavování nové vlády. Prezident o tom ujistil občany Slezských Pavlovic, s nimiž vedl rozhovor. Jeden z občanů se rozčílil nad tím, že poslanci mnohdy nechodí do práce. To si dělníci dovolit nemohou. Prezident dal občanovi za pravdu. A zasadil tvrdou ránu senátorům. Prý by je zrušil.

Prezident Zeman ve Slezských Pavlovicích zúčtoval se senátory. Jasně také naznačil, co by mohl udělat, kdyby odchodem ministrů za ČSSD padla vláda
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman pokračuje ve svých cestách po vlastech českých. V novém funkčním období navštívil kraj Moravskoslezský, protože zde v řadě měst a obcí dostal v prezidentské volbě 70 a více procent hlasů. Ve Slezských Pavlovicích, kam zavítal, dostal dokonce 89,6 procenta hlasů.

„Jsem za to vděčný,“ ujistil Zeman občany v diskusi. Regionu by podle svých slov rád pomohl, protože i v době, kdy se české ekonomice daří, je zde nezaměstnanost 14 procent. „A bývala 30 procent,“ řekl prezident. Pozve si prý ministry a promluví si s nimi. „Pozvu si ministry, smutně se na ně zadívám, zeptám se jich, chcete být ještě ministrem? No tak si pojďme promluvit o pomoci pro tu či onu obec,“ pokračovala hlava státu.

Zeman ovšem okamžitě dodal, že jde z jeho strany spíše o bonmot, protože o osudu ministrů rozhoduje v první řadě premiér. Ale i prezident má na vládu jistý vliv.

Pak už věnoval pozornost dotazům občanů. Jeden z voličů si posteskl nad tím, že záběry z jednání Sněmovny ukazují, že sál bývá poloprázdný. „Dělník taky musí pracovat. Dělník má svačinu a oběd. Tak já nevím, proč tam ti poslanci nemohou vydržet,“ zlobil se občan. Prezident odvětil, že ještě jako předseda Poslanecké sněmovny navrhoval poslance zbavit jedné třetiny platu, případně dvou třetin, pokud by poslanci nechodili do práce tak, jak se sluší a patří. Tehdy pro tento návrh hlasovali poslanci ČSSD, ale ostatní politici ho odmítli.

Dnes je to prý bohužel tak, že někteří politici dělají politiku jen pro peníze. Kdysi byl plat poslance pět tisíc, dnes je to šedesát tisíc. I dnes jsou v politice lidé, kteří chtějí pracovat pro lidi, ale bohužel tam nejsou jen oni. Vondrák, který také působí v horních patrech politiky, doplnil, že se ve Sněmovně mnohdy mudruje a málo pracuje.

Došlo i na otázku přímé volby starostů. Zeman nikoli poprvé konstatoval, že je pro přímou volbu starostů, ale starosta by měl pocházet z hnutí, které vyhrálo volby, aby s ním klub spolupracoval a on měl reálnou sílu něco prosadit. Kdyby se starostou stal někdo, kdo by neměl podporu zastupitelského klubu, starosta by byl jen kůlem v plotě, který by nic neprosadil.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Občané se zajímali také o fungování vlády ANO a ČSSD, která se teprve rodí. Je správné, aby padla celá vláda, pokud podá demisi pět ministrů za ČSSD? „Já odpovím. Když padne vláda, prezident může okamžitě jmenovat vládu novou. Je to jasné?“ zeptal se prezident. Dočkal se potlesku.  

Prezident se poté vrátil k tématu zaměstnanosti. Od jednoho ze svých voličů slyšel, že práce by možná i byla, ale bohužel nejsou lidi, protože někomu se nechce pracovat. „Můj názor je jednoduchý. Kdo nechce pracovat a nemá pro to žádné zdravotní důvody, tak by neměl dostávat žádné sociální dávky. To je něco, za co bývám pražskou kavárnou kritizován, že jsme nehumánní, ale já si myslím, že by sociální dávky měli dostávat invalidé, matky s dětmi a tak dále, že to je pořád dost,“ zaznělo z úst hlavy státu.

Jedna věc už se v této věci podařila. Když někdo odmítne nabízenou práci, dostane jen existenční minimum, což je jistý posun.

Pár kritických slov padlo i na adresu Senátu. Jeden z občanů se ptal, na co ho máme, když nás je jen deset milionů. Zeman dal pánovi za pravdu. A přidal příklad, který opakuje už mnoho let, že ve Švédsku senát měli a zrušili ho. V Bavorsku totéž.

„Můj názor na Senát je krajně kritický. Senátoři to vědí a dělají všechno pro to, aby mi to vrátili. Různými usneseními. Ale bez ohledu na to, jak ta usnesení dopadnou, položme si otázku, potřebujeme Senát jako odkladiště vysloužilých politiků? Potřebujeme ho jako nejdražší cestovní kancelář v České republice? Jednou se naši senátoři vydali do Austrálie, a když tam dorazili, tak zjistili, že tam senát neexistuje,“ pravil Zeman. A znovu si vysloužil potlesk.

Než se rozloučil s občany, znovu volal po zavedení sociálního státu skandinávského typu se zachováním demokracie. Ale takové demokracie, která respektuje různost názorů. „V České republice jsou lidé, kteří by si přáli uniformní názory. Když má někdo jiný názor než oni, tak se rozčilují, a když někdo vyhraje volby, tak oni protestují a myslí si, že to není demokratické,“ pravil prezident.

Pak už se jen podepsal do pamětní knihy obce a dekoroval obecní standartu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jaromír Soukup má dost slibování politiků. Zakládá hnutí LIST a vstupuje do politiky

20:55 Jaromír Soukup má dost slibování politiků. Zakládá hnutí LIST a vstupuje do politiky

Generální ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup ve své televizi oznámil, že zakládá politické hnutí Li…