Prezident by měl jmenovat nový kabinet bez podmínek, míní 52 % lidí

12. 1. 2014 15:45

Prezident Miloš Zeman by měl podle 52 procent lidí jmenovat vládu navrženou předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou bez kladení podmínek. Osmatřicet procent Čechů si myslí, že by měl vyžadovat výměnu některých ministrů. Sedm procent občanů se přiklonilo k názoru, že by prezident neměl tuto trojkoaliční vládu ČSSD, ANO a KDU-ČSL jmenovat vůbec.

Prezident by měl jmenovat nový kabinet bez podmínek, míní 52 % lidí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Vyplynulo to z bleskového průzkumu agentury Median pro Českou televizi, která ho dnes zveřejnila v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

Celkem 49 procent lidí si podle průzkumu přitom myslí, že kabinet navržený Sobotkou přispěje ke zlepšení poměrů v Česku. Zeman má jmenovat předsedu ČSSD Sobotku premiérem příští týden v pátek a novou vládu sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců zřejmě do konce ledna.

Agentura provedla průzkum v pátek a sobotu mezi tisícovkou lidí. Lidé v něm také známkovali stejně jako ve škole jedničkou až pětkou působení prezidenta v několika oblastech. Nejlepší průměrnou známku, 2,7, tak Zeman dostal za využívání prezidentských pravomocí. Za obhajobu českých zájmů obdržel průměrnou známku 2,9 a za působení na vnitropolitické scéně 3,1. Nadstranické vystupování prezidenta dotázaní ohodnotili v průměru známkou 3,3. Nejhorší známku má Zeman od lidí za reprezentaci na veřejnosti, a to 3,5.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zeman v diskusním pořadu komentoval uvedené výsledky mimo jiné tím, že "nezapírá, že je levicový prezident, a v tomhle smyslu není jistě nestranný". Z reprezentativního vzorku tisíc občanů podle něj ale nelze poznat názor 8,5 milionu voličů. Na dotaz, kde vidí po roce fungování v úřadě své největší chyby, Zeman uvedl, že největší slabinou je jeho pravé koleno.

"Moje největší slabina je moje pravé koleno, které jsem si dokonale rozbil, ale mohu vás potěšit, to koleno se už rychle hojí," prohlásil prezident a doplnil, že už dřív napsal knihu o svých slabinách, a nechce se proto opakovat. Přesto ještě některé jmenoval, a to přílišnou důvěřivost vůči kompetentnosti tehdejších spolupracovníků. "Další mou slabinou je možná to, že jsem v tomto pořadu bez kravaty," dodal Zeman.

Sociolog Daniel Prokop televizi v souvislosti s průzkumem řekl, že lepší hodnocení Zeman dostal od levicových a mimopražských voličů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Feri to startoval, Kalousek prosil. Pak se přidal Okamura. Schillerové se muselo zle dýchat. A ne kvůli roušce

15:10 Feri to startoval, Kalousek prosil. Pak se přidal Okamura. Schillerové se muselo zle dýchat. A ne kvůli roušce

I na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny se může stát, že se debata stočí úplně jiným směrem, než k…