Prezident dnes otevře v Liberci nový hospic

05.01.2016 6:29

Za účasti prezidenta Miloše Zemana se dnes v Liberci slavnostně otevře nový hospic. Zařízení pro nevyléčitelně nemocné v Libereckém kraji léta chybělo, provoz zajišťuje společnost Hospicová péče sv. Zdislavy, která se v kraji stará i o nevyléčitelně nemocné v rodinách. Nový hospic má kapacitu 28 lůžek, jeho vybudování stálo téměř 109 milionů korun a první klienty přijal v pondělí.

Prezident dnes otevře v Liberci nový hospic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Natáčení vánočního poselství prezidenta Miloše Zemana ze zámku v Lánech

V Česku jsou kamenné hospice ve všech krajích s výjimkou Karlovarského, kde chtějí jeho výstavbu zahájit letos. Chybí i na Vysočině, kde ho teprve připravují. Třeba v Praze nebo Ústeckém kraji slouží nevyléčitelně nemocným dokonce dvě zařízení. Ve všech krajích je k dispozici mobilní hospicová péče.

V Libereckém kraji vznikl hospic rekonstrukcí bývalého libereckého sirotčince. Stavbu financovala Evropská unie. Náklady na provoz hospice se odhadují na 24 milionů korun ročně, z toho polovinu zaplatí pojišťovny, dalších deset procent dá ministerstvo práce. Zhruba pětinou se na nákladech podílejí sami klienti, kteří za den platí 270 korun. Liberecký kraj počítá pro příštích šest let s dotací 13,2 milionu korun, což představuje 2,2 milionu ročně. Další peníze přidají obce a dárci.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …