Prezident, vláda a parlament mohli zradit. A zradili. Vlast a demokracii, píše publicista

30.09.2018 11:56

Publicista Milan Urban už v roce 2013 napsal, že dokud bude český národ vnímat mnichovské trauma jen jako zradu západních mocností, nedospěje. Češi, Moravané a Slezané by si prý měli uvědomit, že v roce 1938 byli zrazeni svým prezidentem, vládou a svými poslanci. V roce 2018 si na svém názoru dál trvá.

Prezident, vláda a parlament mohli zradit. A zradili. Vlast a demokracii, píše publicista
Foto: wikipedia.org
Popisek: Adolf Hitler na vrcholu své moci

Moderní český stát letos slaví sté narozeniny. Před osmdesáti lety si naši předci bohužel prošli národním traumatem, se kterým jsme se nevyrovnali dodnes. Tehdy byla podepsána Mnichovská dohoda, která Československo připravila o Sudety. Dohodu podepsali představitelé Velké Británie, Francie, fašistické Itálie a nacistického Německa. Od té doby se také traduje, že nás zradili naši tehdejší spojenci a výměnou za pár měsíců míru nás prodali Adolfu Hitlerovi.

Publicista Jan Urban už v roce 2013 napsal, že jde jen o mýtus. Měli bychom si prý přiznat, že nás tehdy zradili naši vlastní politici. „Západní vlády totiž mohly zradit Československo, ale jenom československý prezident, vláda a parlament mohli zradit. A zradili - vlast a demokracii," napsal Urban.

„Jenom někdo tak slepý a nezodpovědný, jako byl prezident Edvard Beneš a většina československých politiků tehdejší doby, mohl i přes opakovaná varování vlastní mimořádně schopné zpravodajské služby po dvou dalších letech neustálého zhoršování situace a poměru sil ještě v roce 1938 předpokládat, že konfrontaci s Hitlerem je možné odvrátit jednáním a spoléháním se na mezinárodní smlouvy," pokračoval Urban

Po angažmá nacistických ozbrojených sil ve španělské občanské válce a po tom, co Hitler obsadil bez jediného výstřelu průmyslové Poruří, bylo podle Urbana jasné, že se Československo nevyhne vojenské konfrontaci s Hilterem. Českoslovenští politici tedy měli minimálně dva roky na to, aby se připravili na nadcházející válku. A právě tady selhali. Že se mohli zachovat jinak, to dokazují příklady z Dánska či Norska. Zdejší vlády kladly odpor, odvezly ze země důležité dokumenty a dál řídily odpor vůči okupantům ze zahraničí. Důležité průmyslové objekty v Československu mohly být ještě před příchodem Hitlera podminovány a vyhozeny do povětří.

Beneš složil funkci ještě před válkou a jako soukromá osoba odjel do USA.

reklama

autor: mp

premiér

Není to spíš naopak, že jedině pod tlakem dokáže premiér jednat? A když jste u tlaku, máte dojem, že Babiš a vaše vláda zvládla pod tlakem covidu jednat lépe? Vždyť jste svá rozhodnutí měnili jak aprílové počasí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

9:46 Hodili to slepicím. Zpestření Vánoc z Polska dopadlo zle

Chtěli zpestření Vánoc formou levného cukroví z Polska, ale nakonec to hodili slepicím. Tak dopadli …