Prezidentu Zemanovi tlumočil při návštěvě Si Ťin-pchinga. Teď pohovořil o vztahu prezidentů

01.04.2016 7:17

Sinolog Vít Vojta byl prakticky u všeho, co se dělo při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Tlumočil totiž při rozhovorech s prezidentem Milošem Zemanem. V rozhovoru pro Blesk prozradil, že vztah obou prezidentů je velmi přátelský. A čínský prezident prý zná spisovatele Milana Kunderu a české klasické skladatele, např. Bedřicha Smetanu nebo Antonína Dvořáka.

Prezidentu Zemanovi tlumočil při návštěvě Si Ťin-pchinga. Teď pohovořil o vztahu prezidentů
Foto: Hana Brožková
Popisek: Poslední den čínského prezidenta Si Ťin-pchinga strávený v Praze. Ve tři hodiny odpoledne odletěl na jaderný summit do Washingtonu

V rozhovoru pro Blesk sinolog Vít Vojta prozradil, že vztah prezidentů Miloše Zemana a Si Ťin-pchinga je velmi přátelský. „Přestože je to jen pár let, co se oba státníci poznali, tak těch setkání bylo více a byly tam vzájemné projevy sympatií,“ prozradil Vojta.

Na čínském prezidentovi ocenil, že se naučil pozdrav „Vojáci, nazdar“, který pronesl při přehlídce. Nemohlo to pro něj být snadné, protože v čínštině se některé skupiny hlásek nespojují. Český prezident se také naučil čínsky několik slov. Umí např. „krtečka“ a „pandu“. Čínský prezident dává zase najevo, že zná dílo spisovatele Milana Kundery a zná díla skladatelů Bedřicha Smetany nebo Antonína Dvořáka.

Jinak je ale obvyklé, že při těchto státních návštěvách má každý svého tlumočníka, který zná svého prezidenta a umí jeho slova odpovídajícím způsobem interpretovat. Takový tlumočník umí rychle přeložit i vtipy či humorné bonmoty, což někdy nebývá jednoduché. Miloš Zeman a Si Ťin-pching spolu prý celé tři dny mluvili česko-čínsky s pomocí tlumočníků. Anglicky spolu prý nehovořili.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Michálek je pitomec. Kalousek do důchodu? Topolánek opět drsně, nejen o Pirátech

8:51 Michálek je pitomec. Kalousek do důchodu? Topolánek opět drsně, nejen o Pirátech

Bývalý ministerský předseda Mirek Topolánek v novém dílu své Topol Show probral témata, která hýbala…