Při nákupu letadel CASA vůbec nešlo o armádu, míní zbrojní expert

22.06.2012 11:20

Odborník na armádní techniku Jaroslav Štefec tvrdí, že Omnipol v kauze letadel CASA neříká pravdu. Ceny zakázek by bylo možné a záhodné porovnat. Zřejmě však měl někdo zájem na tom, aby se tak nestalo. Kdyby se hledělo jen na potřeby armády. Koupila by se jiné stroje, v jiné době a za jiné ceny.

Při nákupu letadel CASA vůbec nešlo o armádu, míní zbrojní expert
Foto: hns
Popisek: Letadlo CASA a Parkanová, koláž
reklama

Expert v oboru armádní techniky Jaroslav Štefec, který měl na starosti kontrolou Zakázky nákupu letadel CASA, poskytl rozhovor serveru ČeskáPozice.cz. V tomto rozhovoru jednoznačně prohlašuje, že bylo možné zjistit ještě před realizací nákupu obvyklou cenu těchto strojů.  Stejně tak je podle jeho názoru stoprocentně možné srovnávat cenu, za kterou nakoupilo letouny CASA Česko, s pořizovacími cenami jiných států. České ceny se však držely pod pokličkou.

Letouny mohly být mnohem levnější

„Míníte-li termínem „hodnota smlouvy“ smluvní cenu, tak tu ani způsob jejího stanovení nebylo možno z podkladů, které jsme měli na ministerstvu k dispozici, vypátrat. Na smlouvách mezi Omnipolem a EADS, jež ministerstvo obrany získalo, byly s odkazem na obchodní tajemství ceny začerněny. Podle všeho nemohl resort obrany výši smluvní ceny podstatně ovlivnit. Vypadá to jako by cena byla stanovena „zvenčí“, říká odborník.

V závěru rozhovoru Štefec zdůrazňuje, že nákup letadel CASA nebyl motivován skutečnými potřebami armády. V zájmu armády by podle jeho názoru bylo, kdyby nákup transportních letounů proběhl až letos, nešlo by o letouny CASA a cena by byla podstatně nižší.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

15:05 Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

Funguje ještě vůbec koalice ANO a ČSSD držená u moci komunisty, když byly obří daňové změny prohlaso…