Přibylo Čechů, kteří si myslí, že je s nimi zacházeno spravedlivě

25.03.2014 17:24

Podle téměř poloviny Čechů je s občany ČR zacházeno spravedlivě a rovnoprávně, 52 procent si však myslí opak. Průzkum ale ukázal vzestupný trend, v loňském roce ve spravedlnost věřila jen třetina dotázaných.

Přibylo Čechů, kteří si myslí, že je s nimi zacházeno spravedlivě
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Podle 52 procent dotázaných není v České republice s lidmi zacházeno spravedlivě a rovnoprávně. Opak si myslí 45 procent lidí. Ukázal to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

„Při pohledu na dlouhodobější trendy […] je patrné, že se tyto hodnoty vrátily na úroveň výsledků z minulých let. Mezi nimi vybočovaly rok 2011, kdy bylo pozitivní mínění o spravedlnosti o zhruba 10 procentních bodů vyšší, a rok 2013, ve kterém bylo naopak mínění o rovnoprávnosti a spravedlnosti o zhruba 10 procentních bodů nižší,“ stojí v průzkumu.

O spravedlnosti a rovnoprávnosti české společnosti jsou častěji přesvědčeni lidé se středním vzděláním s maturitou nebo vyšším. Většinou jde o studenty, podnikatele, vysoce kvalifikované odborníky a Pražany či občany Plzeňského kraje.

Odpovědi se liší i podle politické příslušnosti. Ve spravedlnost v ČR spíše věří „dotázaní, kteří se na pravolevé škále politické orientace řadí na pravici nebo do pravého středu, a z hlediska stranických preferencí stoupenci ANO, TOP 09 či ODS“.

CVVM se také ptalo na to, zda si lidé myslí, že jsou v Česku respektována lidská práva. Podle 65 procent lidská práva respektovaná jsou, o opaku je přesvědčena přibližně jedna třetina (32 procent).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jakeš, Kocáb a spiknutí vedoucí k Listopadu 1989. Takto před lidmi hovořil zasvěcený Oskar Krejčí

8:56 Jakeš, Kocáb a spiknutí vedoucí k Listopadu 1989. Takto před lidmi hovořil zasvěcený Oskar Krejčí

REPORTÁŽ Největší problém tajných služeb je, když se stanou prodlouženou rukou politiků a jejich výs…