Vláda zvažuje zvýšení koncesionářských poplatků pro veřejnoprávní média – Českou televizi a Český rozhlas. Ty se nezvyšovaly od roku 2008. Měsíční poplatek nyní činí 135 korun za televizi a 45 korun za rozhlas. „V programovém prohlášení vlády se zavazujeme k tomu, že se zaměříme na udržitelnost financování veřejnoprávních médií, a tento závazek chceme naplnit. Čeká nás ale debata o tom, jakým způsobem k tomu dojít, bez toho nelze odpovědně říci, jak se bude výše poplatku vyvíjet,“ sdělil iDNES.cz premiér a předseda ODS Petr Fiala. „Budeme o tom jednat v rámci pětikoalice. Předpokládám, že pan ministr kultury Baxa předloží data a návrh, jak valorizovat koncesionářské poplatky,“ uvedl tamtéž ministr práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
Pro úpravu současného financování se ve svém pořadu Čau lidi vyslovil i expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, ale jinak, než uvažuje současná vláda. „Na Slovensku veřejnoprávní média financuje státní rozpočet. U nás by to bylo také dobré.“ Poplatky ale navyšovat nechce. „My vůbec nevíme, kam jdou peníze České televize. Nikdo to neví. Nejvyšší kontrolní úřad to nekontroluje,“ doplnil pro iDNES.cz. Za příklad dává kromě Slovenska i Velkou Británii, kde premiér Boris Johnson plánuje zmrazit výši koncesionářských poplatků na dva roky.
Nenavyšovat při dnešní drahotě
ParlamentnímListům.cz se k tématu případného zvýšení koncesionářských poplatků pro veřejnoprávní média vyjádřila řada politiků. „Vláda by měla nejdřív přijít s celkovou představou nové konstrukce rozpočtu a nového daňového mixu. Měla by sdělit, jaká bude její národohospodářská strategie pro překonávání ekonomických důsledků covidové krize. Pak by se teprve mohla obracet na obyvatelstvo se změnami podobného typu, jako je financování veřejnoprávních médií. Odmítám tuto salámovou metodu,“ sdělil bývalý ministr zahraničí i kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Jeho kolega z ČSSD, Libor Rouček, bývalý europoslanec a místopředseda EP, mluvčí vlády i ČSSD a ještě předtím redaktor Hlasu Ameriky, napsal: „Veřejnoprávní média patří ke kulturnímu a civilizačnímu demokratickému dědictví vyspělé Evropy. Chceme-li kvalitní, na moci ekonomických zájmů a oligarchů nezávislé zpravodajství, vlastní televizní a filmovou tvorbu, reklamami každých osm až deset minut nepřerušované filmy, i rozsah a šíři vysílání ČT (a ČRo), poplatky je nutné po čtrnácti letech o patnáct korun zvýšit. Navrhl bych však zastropovat, případně úplně zrušit poplatky pro nízkopříjmové důchodce. Současně se zvýšením poplatků by měla být zavedena i kontrola hospodaření veřejnoprávních médií prostřednictvím NKÚ.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Česká televize , koncesionářské poplatky , rozhlas , televize , vláda
autor: Oldřich Szaban
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
PO STOPÁCH MAJORA ZEMANA Díl Mimikry ze seriálu 30 případů majora Zemana se proslavil písní Bič boží…
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR