Zásadní otázkou serveru iDNES.cz bylo, zda strašlivý teroristický čin povede k dalšímu nárůstu evropské vlny antiislamismu. „Zcela určitě, protože extremisté na obou stranách se vzájemně utvrzují a posilují ve svých argumentech. Jakákoli akce extremistů a lidí, kteří zaštiťují své činy islámem, se stává potvrzením argumentů islamofobů, že se všemi muslimy je něco v nepořádku. V těchto obviněních pak zaniká fakt, že se jedná o činy jednotlivců, kteří ale nereprezentují muslimskou většinu. Jsou to teroristé, kteří jsou hrozbou pro celou společnost. Ublížili svým obětem, ale i všem muslimům. Nyní se na jednu stranu zvyšuje islamofobie, a zároveň se objevují teroristické akce radikálů. Tento koloběh událostí bohužel společnost v Evropě polarizuje,“ říká Shanaáh, který je synem Palestince a Češky, a v politice je aktivní ve straně Zelených.
Politolog vidí nebezpečí v tom, že lidé, kteří stojí mezi těmito dvěma extrémními póly a dosud nejsou vyhraněni ani na jednu stranu, budou vtáhnuti do argumentace radikálů. Těch lidí, kteří se výrazně radikalizují je ale podle ředitele Česko-arabského centra pro kulturní dialog INSAAN velmi málo, zato jsou prý hodně slyšet.
Extrémní alternativy by poškodily demokracii
„Muslimové, kteří jsou schopni ve jménu islámu nebo nějaké jeho pokřivené verze, ve kterou věří, spáchat takové teroristické činy, které se staly ve Francii, jsou pouze jednotlivci. Těžko říct, jestli jich přibývá nebo ne. Lidí, kteří jsou schopni zradikalizovat se do takovéhoto stupně, poslední dobou přibývá v souvislosti s tím, co se děje v Iráku a Sýrii. Ale pořád jsou to pouze jednotlivci,“ zdůraznil odborník.
Šádí Shanaáh je přesvědčen, že ani na opačném břehu není tak radikálních osob mnoho. „Ti, kteří v sobě mají opravdu velkou zášť proti muslimům, jsou vlastně také jen jednotlivci. Zbytek lidí, kteří chodí na protimuslimské demonstrace a na Facebooku lajkuje stránky typu Islám v ČR nechceme, tak to nejsou v jádru radikálové nebo xenofobové. Mají zkrátka dojem, že s islámem je něco v nepořádku, chtějí to dát najevo a nehodlají se přitom zabývat detaily, jako kolik muslimů je takových a takových. Muslimové pro ně představují riziko. Extrémní alternativy, jako je nějaký odsun či internace muslimů, samozřejmě možné jsou. Ale myslím si, že ta ztráta a poškození demokracie společnosti, ke které by tím došlo, by za to nestály. Poškození demokracie by bylo daleko větší než přínos v tom, že by se zmenšilo riziko terorismu,“ myslí si Shanaáh.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr