Přijede vám známý z ciziny? Musíte to nahlásit, jinak pokuta

26.07.2013 12:33

Nové cizinecké zákony z dílny Ministerstva vnitra vzbuzují víc než rozpaky. Nově by například každému Čechovi, který ubytuje občana EU a neohlásí to do tří dnů na policii, hrozila pokuta až 50 tisíc korun. I třeba, kdyby to byl kamarád ze Slovenska. Na zpřísnění zákonů upozorňuje server E15.cz.

Přijede vám známý z ciziny? Musíte to nahlásit, jinak pokuta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr vnitra Jan Kubice

Ministerstvo vnitra plánuje prosadit zcela nové cizinecké zákony. Některá pravidla se zpřísňují tak, že nad nimi prý právní experti hodně kroutí hlavou. A problémy prý nehrozí jen cizincům. Například každému Čechovi, tedy i nepodnikateli, který ubytuje občana EU a neohlásí to do tří dnů na policii, by hrozila pokuta až 50 tisíc korun.

V současnosti občané EU a několika dalších států mohou pobývat v Česku zcela svobodně po jakkoli dlouhou dobu a žádné povolení k pobytu si vyřizovat nemusí. Jenže Ministerstvo vnitra nově navrhuje zásadní změny. „Občané EU by museli mít pro pobyt delší než tři měsíce povolení od Ministerstva vnitra, vůbec poprvé by tak povolení k pobytu potřebovali i občané Slovenska,“ okomentoval pro E15.cz další ze sporných pasáží advokát Pavel Čižinský z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva.

Návrh je sám o sobě poměrně komplikovaný. Povinnost evidence na policii by platila v případě, kdy vám přijede například kamarád ze zahraničí a přispěje vám na ubytování třeba pár stovek, nebo pokud bude těch kamarádů více než pět. Naštěstí příbuzné návrh považuje za osobu blízkou a na ty je výjimka.

Přestože právo EU zakazuje, aby Česká republika po občanech Evropské unie vyžadovala předložení dokladu o zajištění ubytování, bude tento doklad podle návrhu zákona nyní vyžadován pro získání povolení k pobytu.

Ministerstvo přibrzdilo

Na kritizované návrhy a jejich osud se server E15.cz dotázal Ministerstva vnitra. To nyní uvádí, že všechna zpřísnění se do legislativy nakonec zřejmě nedostanou. Prosazení zákona se z rozhodnutí ministra Kubiceho odložilo o půl roku. Podle informací E15.cz aktuální půlroční odklad však neznamená, že se „tvrdé“ návrhy do zákonů nedostanou.

V balíčku tří zákonů z dílny MV – zákonu o pobytu cizinců, o volném pohybu občanů EU a jejich rodinných příslušníků a zákonu o ochraně státních hranic – bylo prý daleko více kritizovaných návrhů. Server E15.cz píše, že například místo nynějších dvaceti důvodů zamítnutí či neprodloužení pobytu cizinců jich mělo být okolo šedesáti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…