Primátor Hřib si z vypovězení smlouvy těžkou hlavu nedělá. Stejně tu čínští turisté moc neutráceli

11.10.2019 9:52

Poté, co Praha rozhodla o vypovězení partnerské smlouvy s Čínou, začala komunistická země hrozit odvetnými opatřeními. Pirátský primátor Zdeněk Hřib si z toho však příliš těžkou hlavu nedělá. Čínští turisté stejně v Praze netrávili mnoho času a nenechali tu moc peněz. Hřib oznámil, za jakých podmínek bude Praha uzavírat nové partnerské smlouvy.

Primátor Hřib si z vypovězení smlouvy těžkou hlavu nedělá. Stejně tu čínští turisté moc neutráceli
Foto: B. Richterová
Popisek: Česko-čínská konference o spolupráci mezi Cangzhou City a partnery v České republice
reklama

Členové vedení Prahy nemají obavy z čínské odvety za zrušení partnerské smlouvy. Sice se může stát, že do Prahy přijede méně čínských turistů, ale ti prý v českém hlavním městě stejně nenechávali moc peněz, takže rozpočtu neubude tolik, kolik by se mohlo zdát na první pohled.

„Už v lednu jsme konzultovali dopady s odborníky. Opakovaně jsem byla ujišťována, že Čína nemá páky na to, aby Prahu mohla nějak postihnout,“ řekla předsedkyně zastupitelského klubu Pirátů Michaela Krausová. Zprávu přinesla ČTK.

Čínská strana sice oznámila, že zruší všechny výměny plánované s Prahou, jenže vedení českého hlavního města namítá, že momentálně stejně k žádným výměnám nedochází, takže se vlastně mnoho nestane. Čínská strana v posledních několika týdnech zrušila několik českých kulturních akcí, které měla hostit.

Praha hodlá i nadále uzavírat partnerské smlouvy se zahraničními partnery, ale vedení města trvá na tom, že každá takováto smlouva musí být založena na oboustranném respektu a rovnosti. Z čínské strany se podle piráta Hřiba nedočkala Praha ani jednoho. „Ve smlouvě s Pekingem nebylo dodrženo ani jedno,“ řekl primátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

16:47 Radši normálně pít v hospodě než nezřízeně chlastat doma. Vyrazili jsme do zrovna otevřených hospod a zažili nečekané

REPORTÁŽ Ať je teplo, nebo zima, v hospodě je vždycky prima. Zvláště pak, když byly nálevny skoro dv…