Primátorka přečetla programové prohlášení, opozice ho kritizovala

19.02.2015 20:20

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dnes představila zastupitelům programové prohlášení rady, na jednání ho celé přečetla. Opozice TOP 09 a ODS ho pak další tři hodiny kritizovala za přílišnou obecnost či levicovost. Vadilo jí také, že ho primátorka hodinu četla a že ho zastupitelé dostali jen dva dny předem. Dokument rada schválila v úterý, zastupitelé ho dnes jen vzali na vědomí.

Primátorka přečetla programové prohlášení, opozice ho kritizovala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová
reklama

"Myslela jsem, že je důležité, aby to tu zaznělo v celé délce. Protože vy jste si stěžovali, že jste si to nestihli přečíst," řekla na konci svého hodinového předčítání Krnáčová. Zastupitelům bylo prohlášení rozesláno až v úterý večer.

Programové prohlášení je prý levicové

Od opozice si za jeho čtení vysloužila kritiku. "To si myslí, že neumíme číst?" zaznívalo z opozičních lavic. Zastupitel a předseda pražské ODS Filip Humplík to označil za "frašku" a vyzval Krnáčovou k rezignaci. Primátorku, která pochází ze Slovenska, ale pochválil, že už se naučila dobře říkat "ř".

 Zároveň označil programové prohlášení za levicové. "Programové prohlášení není ani levicové, ani pravicové, ale je rozumné," hájil ho koaliční zastupitel Ondřej Mirovský (Trojkoalice). Podle něj je také prvním, které preferuje veřejnou dopravu před výstavbou předražené silniční infrastruktury, jako je tunel Blanka.

Kritiku si vysloužily i obecné formulace, kterých je v prohlášení většina. "Programové prohlášení je politická deklarace cílů, které si rada klade. Proto je obecné," vysvětlil náměstek primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice).

Častým tématem kritiky bylo snížení ceny MHD

Dokument naopak pochválili zastupitelé České pirátské strany a vyjádřili mu podporu. "Před třemi měsíci jsem tu mluvil o bílých místech koaliční smlouvy. Tato bílá místa jsou nyní zaplněna programovým prohlášením," řekl jejich zastupitel Jakub Michálek. Stále v něm ale podle "konstruktivní opozice", za kterou se Piráti sami označují, chybí například prvky většího zapojení občanů.

Častým tématem kritiky bylo snížení cen MHD. Bývalý primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) v projevu trvajícím tři čtvrtě hodiny označil zavedení slevy od července za politickou sebevraždu.

 K hlasování o usnesení programového prohlášení jako prvního bodu programu jednání, které začínalo v 9:00, se zastupitelé dostali až po 17:30. V diskusi padlo více než 35 otázek na radní, odpovědi dostala opozice jen na menšinu z nich. Krnáčová navíc velkou část diskuse ani nebyla v sále. "Nejsem zvyklá diskutovat jen proto, abych se prezentovala. To je v politice možná deficit, to uznávám," řekla Krnáčová. Na závěr slíbila všem, kteří budou mít zájem, že s nimi o programovém prohlášení bude diskutovat osobně.

Programové prohlášení rada schválila v úterý přibližně čtvrt roku po podpisu koaliční smlouvy. Většinou bodů jen rozvíjí témata, která si koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (KDU-ČSL, Starostové a nezávislí a Strana zelených) stanovila už v dohodě o programové shodě, která je součástí smlouvy. Už v ní si vytyčili snížení ceny za MHD, stavbu metra D, otevření tunelu Blanka, zvýšení pravomocí městských částí a povinné finanční odvody developerů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Covid-výbuch EU? Slíbili to na léto, makají, ale přišly zlé zprávy

10:05 Covid-výbuch EU? Slíbili to na léto, makají, ale přišly zlé zprávy

Jedním z nejvíce koronavirem zasažených odvětví je nepochybně turismus a cestování. Život mu má vrát…