Přinesli jsme názor lékařky, bojující proti povinnému očkování dětí. Teď dostává prostor protistrana

23.11.2014 20:41

Nebýt plošného očkování, máme tu desítky tisíc případů černého či dávivého kašle. Spojitost mezi vakcinací a autismem či astmatem nikdy nikdo nedokázal. Odmítači jsou tu dvě stě let a jejich nesmysly se nepotvrdily. To mimo jiné tvrdí zastánci povinného očkování dětí, kteří stále vedou boj pro změnu s odpůrci plošného očkování, za jehož nedodržení již u nás rodiče platí pokutu a ta se má údajně s příští novelou zákona o ochraně zdraví zvýšit.

Přinesli jsme názor lékařky, bojující proti povinnému očkování dětí. Teď dostává prostor protistrana
Foto: Jovanmandic
Popisek: Očkování dítěte

Na podzim se v Poslanecké sněmovně konal odborný seminář „Povinné očkování dětí: výhody, nevýhody a alternativní cesty." V souvislosti s ním opět vykulminoval názorový rozkol mezi některými lékaři a zdravotnickými odborníky o tom, zda očkování má smysl nebo naopak působí v mnoha případech nevratné zdravotní komplikace, jako například epilepsii či autismus. Na to letos v ParlamentníchListech.cz totiž upozornila v rozhovoru mimo jiné lékařka Ludmila Eleková. Podle farmaceutických expertů, některých lékařů i šéfa parlamentního výboru pro zdravotnictví lékařka pouze šíří fámy. Asociace inovativního farmaceutického průmyslu na ně mimo jiné reagovala speciální brožurkou.

Šíření poplašných zpráv a lží?

Lékařka Ludmila Eleková, zatvrzelá odpůrkyně povinného očkování dětí, se letos se svými názory dostala do několika médií, prostor dostala i v ParlamentníchListech.cz. Rozhovor s ní čtěte ZDE

Lékaři podle ní dostávají peníze za počet naočkovaných dětí a jsou záměrně dezinformováni o nežádoucích účincích vakcín. „Každá vakcína je schopná způsobit neurologické problémy, a tedy i epilepsii. Například očkovat proti planým neštovicím jsou vyhozené peníze, vakcína proti černému kašli také výrazně selhává, nejvíc nemocných je právě mezi očkovanými dětmi,“ tvrdí mimo jiné lékařka Eleková, podle které by měl stát převzít zodpovědnost a odškodňovat děti, které po očkování ochrnuly nebo zemřely.

Její výroky a argumenty rázně odmítá Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. „Ano, vakcíny obsahují hliník. Stejně jako voda, vzduch, mateřské mléko nebo například dětské příkrmy. Hliník je totiž všude kolem nás. Na základě výzkumů byla stanovena hranice, která určuje minimální obsah hliníku bezpečný pro lidský organismus. K obsahu hliníku ve vakcínách je také nutné dodat, že skutečně neexistují žádné relevantní vědecké důkazy, ze kterých by vyplývalo, že by hliník ve vakcínách oslaboval Th1 imunitní odpověď. Obdobně nejsou ve vědecké komunitě důkazy o tom, že by způsoboval astma, alergie či autismus,“ tvrdí Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

„V odpovědích pomůže brožurka k mýtům vakcinace,“ dodala mluvčí Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Andrea Ringelhánová v reakci na dotazy, které se týkají údajných „mýtů“. Podle asociace je těchto mýtů, kterými argumentuje i lékařka Eleková, skutečně hodně. Ať jde o škodlivý obsah rtuti, což jsou prý účelově zavádějící lži, nebo údajně nedostatečné testování vakcín. „Tvrzení autorky ohledně neúčinnosti očkování proti obrně považuji za zcela úmyslné matení,“ dodává k dalšímu mýtu Dvořáček s tím, že je dokázáno, že bezprostředně po zahájení vakcinace se frekvence výskytu obrny v mnoha rozvinutých zemích výrazně snížila. V roce 1961 se tehdejší Československo stalo dokonce první zemí na světě, kde byla obrna vymýcena na národní úrovni, a to právě díky masovému očkování dětí.

Odmítači jsou tu dvě stě let! Co atakují, se nepotvrdilo

Zcela nekompromisní postoj má hlavní hygienik Vladimír Valenta. „Vůbec nemíním vést polemiku, jestli očkování je nebo není přežitkem. Jde o to, co udělat, aby se to očkování přežitkem nestalo! Nedej bože, aby se antivakcionistům podařilo rozvrátit systém plošného očkování,“ varuje hlavní hygienik Vladimír Valenta, který na říjnovém semináři v Poslanecké sněmovně vystoupil. 

Upozorňuje na to, že kdybychom tu měli závažné epidemie, každý zapomene na odpůrce očkování. „A kdo by byl obviňován, bychom byli my odborníci z této oblasti a zdravotní politici,“ podotýká hlavní hygienik. Problém je podle něj širší, včetně sociálního zdravotnictví, krizového zdravotnictví a podobně, které musí být položeno na důkazech.

Hlavní hygienik kromě jiného uvedl, kdo stojí za aktivitami proti očkování. „Jsou to skupiny, které se opírají o nevědecké poznatky, pseudoargumenty a kterým vadí povinnost a vymahatelnost pokutami, ohrožení jejich osobní svobody. Nebo skupiny, které mají náboženské důvody,“ míní a dodává: „Ti odmítači jsou tu dvě stě let. Za celou historii se to nepotvrdilo.“

Jeden tábor je rozhodně menší, říká šéf parlamentního výboru

Existují dva tábory, ale tábor proti je prý významně menší. „Jsem lékař, onkolog a o očkování v pediatrii mám všeobecné informace po debatě s odborníky. Považuji očkování za velmi důležité a zásadní pro redukci až vymýcení některých infekčních onemocnění,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz  Rostislav Vyzula, předseda výboru pro zdravotnictví Parlamentu. Diskuze, která se v poslední době rozvinula, se podle něj týká zvláště některých ojedinělých zdravotních reakcí po očkování. „Není a ani nebylo vždy prokázáno, že by tyto reakce byly jednoznačně způsobeny právě proběhlým očkováním. Mohla to být vyloženě náhoda, ale to je nutno posuzovat individuálně a hlavně vždy včas hlásit, aby dítě bylo vždy pečlivě vyšetřeno pediatrem,“ míní Vyzula.

Chceme snad ubližovat dětem?

Bohužel podle něj k vyšetření často nedojde, nebo až s odstupem času. Přínos očkování je ale prý dle epidemiologických údajů jednoznačně vyšší než eventuální vedlejší účinky očkování. „Jedná se o prevenci závažných infekčních onemocnění a prevence je naprosto zásadní v péči o zdravou populaci. Znepokojivé jsou informace rodičů, kteří tvrdí, že očkování poškodilo jejich dítě. To jistě nikdo nechtěl a ani nechce, proto je naprosto zásadní nestrašit ostatní rodiče, ale objektivně o vzniku vedlejšího účinku informovat, aby došlo k řádnému prošetření daného případu,“ vyzývá veřejnost.

Objektivita ale podle něj mnohdy bohužel schází, a to i některým lékařům. Kdy se novela, která má údajně pokuty pro rodiče ještě zvýšit, dostane na pořad dne, poslanec neupřesnil.

Jaká je dnes situace po formální stránce

Nesplnění očkovací povinnosti - pokud se nejedná o stanovenou výjimku ze zdravotních důvodů - je podle zákona o přestupcích řešeno jako přestupek na úseku zdravotnictví. Je možné uložit rodičům pokutu až do výše 10.000 Kč, nebo do výše 4.000 Kč ve zkráceném příkazním řízení. Navíc se ukládá také povinnost nahradit státu náklady spojené s projednáváním přestupku ve výši 1.000 Kč. Pokutu a náklady řízení hygienická stanice stanovuje každému rodiči zvlášť.

Liga lidských práv v rámci svého projektu „Férová nemocnice“ zjistila, že nepřímou sankcí je to, že dítě, které nemá splněna všechna očkování z důvodu přání rodičů, nemůže být přijato k předškolnímu vzdělávání, ani se účastnit na základní škole zotavovacích akcí, jako je lyžařský výcvik, škola v přírodě apod. „Někteří rodiče chápou tuto sankci jako diskriminační a domnívají se, že jejich dítě, kterému zpravidla chybí pouze některá očkování, neohrožuje veřejné zdraví. Obracejí se proto na soudy. Zatím však v této věci není známé žádné rozhodnutí,“ uvádí právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota, která se zaměřuje na lidská práva ve zdravotnictví.

Někdy bývá o neočkování dítěte informován i orgán sociálně-právní ochrany dětí, takzvaná „sociálka“. Jaká bude situace do budoucna, není jasné. Některými případy se již v předešlých dvou letech mimo jiné zabýval veřejný ochránce práv. „Ve svých zprávách například z roku 2003 a z roku 2004 několikrát kritizoval fakt, že rodičům jsou pokuty udělovány, aniž by se přihlédlo k často závažným důvodům, které rodiče k neočkování vedly - například předchozí špatná zkušenost s očkováním,“ uvádí se na stránkách Férová nemocnice. V České republice je očkování povinné proti devíti základním nemocem: záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, žloutenka typu B, onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae B, spalničky, zarděnky a příušnice.

Běží i petiční akce, aby se rodiče mohli rozhodnout

V České republice mimo jiné běží petice na podporu toho, aby se mohli rodiče sami rozhodnout, zda své dítě proti zmíněným nemocem očkovat chtějí či nikoli. Text petice je zveřejněn ZDE

Dosud povinné očkování by nadále mělo být bezplatné a dostupné všem, avšak dobrovolné, píší petenti. Odvolávají se na Úmluvu na ochranu lidských práv a důstojnosti lidské bytosti a na to, že v téměř celé západní Evropě je očkování pouze doporučené, nikoliv povinné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Lucie Bartoš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejma: Zeman ochráněn před BIS. Za p*tomce. Fiala? Žlutá karta

7:50 Hejma: Zeman ochráněn před BIS. Za p*tomce. Fiala? Žlutá karta

V dalším díle svého pořadu se komentátor Ondřej Hejma věnoval nastupující vládě a Petru Fialovi, kte…