Případný bankrot Řecka by nemile dopadl i na nás, varují ekonomové

25.06.2015 22:15

Řecko má už jen pár dnů na to, aby vyřešilo svou tíživou ekonomickou situaci. Své k tomu znovu řekl i řecký premiér Tsipras. Tato situace dopadá i na české cestovní kanceláře, které musejí častěji odpovídat klientům na otázky typu, mají-li si vzít raději hotovost nebo platit kartou. Zaznívají také dotazy týkající se uprchlíků.

Případný bankrot Řecka by nemile dopadl i na nás, varují ekonomové
Foto: Redakce
Popisek: Řecká vlajka
reklama

Speciál ČT24 se ve čtvrtek věnoval situaci v Řecku, které se na jedné straně potácí na hraně ekonomické propasti a na straně druhé musí řešit i krizi s uprchlíky. Ekonomové varují, že by případný bankrot Řecka a jeho možný následný odchod z eurozóny nebyly zdaleka tak bezbolestné, jak by se mohlo zdát. Dotklo by se to i české měny, a to nikoli pozitivně. Nesmíme zapomínat ani na to, že po případném odchodu z EU by se Řecko mohlo  sblížit s Ruskem, což by oslabilo současnou pozici Unie ve vztahu k Rusku a ukrajinské krizi. Připomeňme, že po ekonomickém krachu kolébky evropské demokracie volali v posledních dnech např. prezident Miloš Zeman nebo ministr financí Andrej Babiš (ANO). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se vyjadřoval jinak, když se stavěl proti pádu Řecka.

Faktem však také je, že Češi, Moravané a Slezané i nadále míří do Řecka na dovolenou, byť si s sebou berou spíše hotovost než platební karty pro případ, že by tamní banky zavřely. Pokud jde o uprchlíky, řecká vláda sice naznačuje, že by mohla zavřít oči a otevřít hranice, ale řada turistů z ostrovů hlásí, že situace není zdaleka tak černá, jak by se mohlo zdát z některých médií. „My jedeme na Rhodos, tam prý ještě uprchlíci nejsou,“ poznamenává s úsměvem pán stojící na Letišti Václava Havla v Praze.

Zpravodaj ČT v Bruselu Bohumil Vostal v závěru pořadu prohlásil, že o víkendu se znovu sejdou ministři financí eurozóny a budou jednat o tom, co dál. Už popáté. A v úterý bude definitivně jasno, jak na tom řecká ekonomika je. Řecký premiér Tsipras své kolegy z EU prý také na jednáních vyzýval, aby respektovali výsledky voleb v Řecku a dál na jeho lid netlačili.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blatný varuje lid: Neberte to, hrozí poškození ledvin, jater. Čeká nás zlý týden

14:27 Blatný varuje lid: Neberte to, hrozí poškození ledvin, jater. Čeká nás zlý týden

„Čeká nás nejkritičtější týden,“ řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v ČT v nedělních Otá…