Připlatit si za výběr lékaře? Nemocnice se k tomu chystají od června

28.04.2012 20:31

Ministr zdravotnictví Leoš Heger nechá placení za výběr lékaře zlegalizovat už od května. Některé nemocnice se chystají tuto novinku přijmout hned měsíc poté. Částky mohou být od pěti do 15 tisíc.

Připlatit si za výběr lékaře? Nemocnice se k tomu chystají od června
Foto: Martin Kovář
Popisek: Chirurgický zákrok, ilustrační foto
reklama

Nařízení spouštějící možnost připlatit si za výběr lékaře bude v platnosti od května. Ministr Leoš Heger plánuje doporučit, aby se za běžného lékaře vybíralo pět tisíc korun, za primáře patnáct tisíc. Navíc budou muset nemocnice splnit určité podmínky. "Aby to, že si člověk připlatí za lékaře, aby nevedlo k tomu, že předběhne v nějakém pořadníku. Nesmí to ohrozit přístup pacienta k péči," uvedl pro Českou televizi.

Ta navíc zjistila, že některé nemocnice nařízení přijmou již od června. A využijí maximální sazby. Pět až 15 tisíc plánují ve Fakultní nemocnici v Hradci králové stejně jako ve vinohradské nemocnici v Praze.

Jiné nemocnice ale ještě váhají. "Některé skupiny právníků zpochybňují, že je možné takovýmto způsobem nadstandard vybírat, protože by to mohlo být posouzeno jako protiústavní krok," varuje ředitel brněnské fakultní nemocnice Roman Kraus.

Placení za výběr operatérů či gynekologů kritizuje levicová opozice. Podle ní to může poškodit méně majetné pacienty, kteří si jednoduše připlatit nemohou. "Byli bychom velmi neradi, aby to dopadlo tak, že nejlepší a nejzkušenější lékaři budou léčit jen za peníze a nebudou mít čas na pacienty, kteří ty peníze nemají, přitom jejich zdravotní stav vyžaduje přítomnost a zkušenosti toho nejlepšího lékaře," upozornil stínový ministr zdravotnictví David Rath.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schillerová vám sebere peníze na rohlíky, rozčiloval se Vystrčil v Partii. Jsme podle něj hrdý národ, který se nemusí bát Číny

12:18 Schillerová vám sebere peníze na rohlíky, rozčiloval se Vystrčil v Partii. Jsme podle něj hrdý národ, který se nemusí bát Číny

V nedělní Partii televize Prima se utkali předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) a předseda Senátu …