Příručka o Romech míří do českých škol. Nabízí romské dějiny i literaturu

14.03.2012 20:38

Jak využívat dějiny a literaturu Romů ve výuce na 2. stupni základních škol má kantorům napovědět příručka s názvem Druhá směna, kterou vytvořilo za podpory EU sdružení Romea ve spolupráci s Masarykovou univerzitou v Brně. Publikace chce přinést pedagogům návod, jak začlenit do výuky romskou literaturu nebo jak na příkladu romského holocaustu vysvětlovat druhou světovou válku.

Příručka o Romech míří do českých škol. Nabízí romské dějiny i literaturu
Foto: rep
Popisek: Romské děti si hrají na hřišti

„Jak romská literatura, tak dějiny mohou být totiž významným zdrojem informací o Romech i společnosti, v níž po staletí žijí. Ovšem nemusíme končit ani u nazírání na ně jakožto na zdroj informací. Literární díla Romů či vzpomínky pamětníků jsou současně totiž plnohodnotným materiálem, na nichž lze praktikovat běžné učivo,“ uvedla pro agenturu ČTK editorka knihy Radka Steklá ze sdružení Romea.

Publikace, na jejíž tvorbě se podílel tým romistů, historiků i metodiků, se snaží představit romskou historii i literaturu a zasadit ji do kontextu běžného učiva. Autoři nabízejí dvanáct historických dokumentů, z nichž mohou učitelé při výuce čerpat.

Romská literatura jako součást multikultury

Kromě toho také rozebírá specifika literatury českých i slovenských Romů a uvádí nejvýznamnější romské spisovatele i osmnáct vybraných děl, která jsou podle autorů k výuce vhodná.

„Doufáme, že si publikace najde pedagogy, pro něž bude vítanou pomůckou i další inspirací pro svou práci, jednak kvůli tématům, kterým se věnuje, jednak kvůli metodám kritického myšlení, kterých hojně a názorně využívá,“ věří v úspěch Lukáš Houdek, spolueditor příručky, kterou zdarma obdrží všechny základní školy s druhým stupněm a vybraná víceletá gymnázia.

Multikulturní výchova je jedním z hlavních průřezových témat, jejichž výuku žáci základních škol musejí na základě Rámcového vzdělávacího programu absolvovat. Náklady na vydání publikace jsou hrazeny z Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jhe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalouskova pitomost. Ekonom Pikora se do poslance pustil kvůli matkám

7:15 Kalouskova pitomost. Ekonom Pikora se do poslance pustil kvůli matkám

Ekonom Vladimír Pikora má za to, že lidstvu chtějí vládnout bezdětné ženy. Vychází přitom z opakovan…