Přišel dopis: Dostala jsem 49 tisíc. Měsíčně platím 60 tisíc. Přišla jsem o 450 tisíc. Vánoce? Ne

14.12.2020 7:24

Ministr dopravy, ale také ministr průmyslu a obchodu za hnutí ANO Karel Havlíček toho o pomoci podnikatelům a živnostníkům ve zlých koronavirových časech namluví opravdu hodně. Zoufalá paní Petra, provozovatelka restaurace v Plzni, se rozhodla lidem popsat, jak vládní pomoc vypadá doopravdy. Nahlédněte.

Přišel dopis: Dostala jsem 49 tisíc. Měsíčně platím 60 tisíc. Přišla jsem o 450 tisíc. Vánoce? Ne
Foto: Redakce
Popisek: Pivo
reklama

Paní Petra provozuje malou rodinnou restauraci v centru Plzně. A už je zoufalá. Serveru Krimi Plzeň.cz popsala, že se snaží chápat protikoronavirová opatření vlády, jeden z jejích kamarádů prý na koronavirus zemřel, takže hrozbu pandemie nemoci covid-19 ani trochu nezlehčuje.

Ale neumí pochopit, proč vláda lže. Proč lže o tom, že podnikatelům pomáhá natolik, že mohou přečkat nelehké covidové časy.

Spočítala, že musí platit nájem za prostory v nichž má restauraci a to ve výši 18 tisíc korun měsíčně. Dalších 9 tisíc platí za elektřinu a 7 500 za plyn. Další 4 500 musí vydat na sociální a zdravotní pojištění. K tomu ještě platí kuchaře. Dává mu prý 20 tisíc. Sečteno a podtrženi, měsíčně musí vydat 60 tisíc korun.

Restaurace prý byla zavřená čtyři měsíce a dvakrát se po příslibech vlády chystala na otevírání, což s sebou také neslo nějaké náklady.

Paní Petra odhaduje, že přišla asi o 450 tisíc korun.

A to ještě musí sama paní Petra z něčeho žít, platit za elektřinu a plyn ve vlastním bytě, kupovat jídlo a tak podobně.

Neseděla doma a našla si jinou práci, takže mohla platit vlastní byt a jídlo pro svou rodinu, ale to prý nemění níc na tom, že od vlády dostala jen zlomek kompenzací o kterých toho ministr Karel Havlíček a jeho kolegové namluví opravdu hodně.

„V kompenzacích od vlády jsme ale zatím dostali pouze 49.000 korun a jestli dostaneme nějaké další peníze vůbec netušíme, žádosti jsme samozřejmě poslali, ale zatím nic nepřišlo. V první vlně jsem věřila, že to dobře dopadne a když nás zavřeli, začala jsem organizovat pomoc záchranářům a zdravotníkům, vozili jsme jim například zdarma jídlo a další potřebné. Pak jsem organizovala výrobu roušek a jejich distribuci. Vláda tvrdila, že nám bude vše kompenzovat, tak proč v nařízeném volnu nepomoct těm v první linii? Dostala jsem i děkovný dopis primátora Plzně. Jenže pomoc nepřicházela a postupně jsem tak spotřebovala naše rodinné úspory i část úspor maminky a nyní nás dle všeho čeká další uzavření, a to pouhé dva týdny poté, co jsme znovu otevřeli. Moc se teď bojím úplného krachu, že přijdu o vše, co jsem pět let budovala, a jsem už skutečně zoufalá. Vánoce letos samozřejmě hodíme za hlavu, ale z čeho budeme dál žít?“ otázala se zničená paní Petra.

Přes Vánoce totiž nemůže najít brigádu a i když se snaží vymyslet, jak svou restauraci úplně nezavřít, zatím nepřišla na to, jak ji zachránit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hele, pirát. Jestli budeš dělat propagandu, uvidíš. Zajeli jsme na České Slezsko a slyšeli věci...

19:08 Hele, pirát. Jestli budeš dělat propagandu, uvidíš. Zajeli jsme na České Slezsko a slyšeli věci...

PŘEDVOLEBNÍ REPUBLIKA Dopoledne a v brzké odpoledne sem chodí zemanovci a babišovci většinou v důcho…