Přišly první mrazíky. A šetření vzalo v Německu za své. „Špatný vzkaz,“ zaznělo

03.10.2022 14:55 | Zprávy

K šetření vyzývá nejen vládní koalice s Markétou Pekarovou Adamovou v čele, ale také němečtí politici. Podle dat německé spolkové agentury regulující distribuci plynu ale toto volání němečtí spotřebitelé nevyslyšeli. A když přišly první podzimní mrazíky, vzrostla poptávka po plynu u domácností a malých podniků o 14,5 % nad pětiletý průměr. Potřeba je přitom aby poptávka šla o 20 % dolů. Energetický analytik agentury Bloomberg Javier Blas už připomíná, že poptávka musí jít dolů, ať je zima jakákoliv. A vlády nemají moc dlouho na to, aby to zařídily. Vysílají prý špatný vzkaz.

Přišly první mrazíky. A šetření vzalo v Německu za své. „Špatný vzkaz,“ zaznělo
Foto: pixabay.com
Popisek: Topení - ilustrační foto

Šetřit, šetřit, šetřit. Tak se nevyjadřují jen čeští politici, ale i ti němečtí. Jak jsme již informovali, německý ministr pro hospodářství Robert Habeck Němce nabádá, aby plyn v domácnostech využívali méně. „Pokud nebudeme šetřit, pokud domácnosti nesníží spotřebu, tak nám nadále hrozí, že v zimě nebudeme mít dostatek plynu,“ uvedl na rozhlasové stanici Deutschlandfunk. Apeloval, aby Němci snížili spotřebu i přesto, že spolková vláda plánuje ceny zastropovat. Na což hodlá vynaložit sumu 200 miliard eur. Výhledově by měla být zavedena opatření, která budou motivovat k nižší spotřebě, ta ovšem nejdou zavést rychle. Jako cíl má Německo dle Habecka snížení spotřeby o 20 %.

Jak to dopadlo? Podle Javiera Blase, odborníka agentury Bloomberg na energie a suroviny, neslavně. Ten stejně jako Habeck souhlasí, že i přes dodávky zkapalněného plynu musí Evropa šetřit, jinak s plynem přes zimu nevystačí. Evropská komise navrhuje úsporu 10 až 15 procent, ovšem země, které spoléhaly na ruské dodávky prý musí snížit spotřebu až o 20 procent.

Na šetření plynem bude mít velký vliv počasí. Pokud bude zima mírná, bude snadnější. Ale pokud ne, bude výrazně těžší. Javier Blas ovšem připomíná, že na počasí nezáleží a Evropa musí spotřebovávat méně plynu než v roce 2021 a než je pětiletý průměr posledních let.

Vysoké ceny zatím ke snížení spotřeby motivovaly průmysl. Jak Blas připomíná, některé firmy v chemickém průmyslu výrobu přerušily úplně, což vedlo k údajnému poklesu poptávky po plynu až o 20 %. Například slovenská Markýza již informovala, že firma Duslo Šala z holdingu Agrofert zvažuje, zda vůbec obnoví produkci. Je jedním z největších výrobců aditiva AdBlue, které se používá pro zmírnění ekologické náročnosti naftových motorů. Cena této kapaliny, k jejíž výrobě je potřeba zemní plyn, již raketově stoupla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Facebook je profízlovaný až na půdu. Zakázaný Konvička promluvil

11:24 Facebook je profízlovaný až na půdu. Zakázaný Konvička promluvil

Protiislámskému aktivistovi a vědci Martinu Konvičkovi byl společností Facebook smazán profil na ste…