Přísné tresty za falšování potravin. Do věci se vkládá EU

16.01.2014 8:10

Podvody ve výrobě potravin jsou celoevropským tématem a většina z nich doposud uniká pozornosti. Evropský parlament proto schválil návrh zpřísnění kontroly potravin v EU. Mezi opatření, která by měla vést k zabránění falšování potravin, patří podle zjištění MF Dnes například speciální policejní týmy a také vysoké pokuty. Alespoň dvojnásobné, než kolik mohl přinést podvod.

Přísné tresty za falšování potravin. Do věci se vkládá EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Potraviny, ilustrační foto

I metanolová aféra v Česku, která má na svědomí desítky obětí, přispěla k urychlení změn při hledání zfalšovaného jídla a zejména k postihování viníků. Jednotlivé státy EU prý neuměly samostatně dostatečně ochránit trh, a proto Evropský parlament vypracoval zprávu, která doporučuje Evropské komisi řadu kroků k nápravě, a to v rámci celého společenství. Z těch velkých skandálních případů uvádí MF Dnes kromě metanolové aféry v Česku také koňské maso z Rumunska vydávané za hovězí nebo technickou sůl v polských uzeninách.

Čeští inspektoři zprávu EP vítají. „Evropa začíná problém falšování potravin konečně řešit. V současnosti totiž nejsou problémem zdravotně závadné potraviny chybou výroby, ale potraviny záměrně falšované,“ uvedl pro MF Dnes mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Vysoké pokuty a odebírání licencí

Potraviny v současnosti putují napříč Evropskou unií a jejich původ je prý pro národní inspektory často nedohledatelný. Proto je třeba koordinovaný postup celé EU. Falšování potravin by mělo být trestáno vysokými pokutami. Podle návrhu by prý měly být alespoň dvojnásobné oproti předpokládanému zisku z podvodu. „Jsou nutné přísnější tresty a při opakovaných podvodech musí být odňata těmto podnikům licence,“ říká zpravodajka návrhu Esther de Lange.

Významným pomocníkem při vyšetřování by podle MF Dnes měly být i speciální týmy policistů. Třeba ze speciálně zřízených složek, které prý v některých zemích už fungují. Zpráva také klade důraz na informování veřejnosti. Všechna zjištění by příslušné úřady a inspektoráty měly téměř okamžitě zveřejňovat na internetu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…