Příští rok bude lépe, věří mladí lidé. Hospodářská analytička jim do nadějí „hodila vidle"

31.12.2018 16:56

Český rozhlas si ke konci roku nechal od agentury Median zpracovat průzkum, zda se bude v Česku žít lépe v roce 2019 než v roce teď končícím. Optimistů od minulého roku přibylo, až 44 % dotázaných doufá, je více či méně přesvědčena, že se věci budou vyvíjet k lepšímu. Podle sociologa Daniela Prokopa to ovšem záleží na věku a na vzdělání. „Výrazně lepší očekávání mají mladí lidé do 45 let, u starších lidí se očekávání zhoršuje,“ říká.

Příští rok bude lépe, věří mladí lidé. Hospodářská analytička jim do nadějí „hodila vidle"
Foto: Repro DVTV
Popisek: Sociolog Daniel Prokop na DVTV
reklama

Podle patnácti procent všech respondentů bude určitě lepší než tento, dalších 29 % se k této možnosti kloní také, ovšem již ne s takovou jistotou. Dohromady tedy 44 % dotázaných očekává zlepšení. Jejich protikladem nejsou ani tak ti, kdo si myslí, že rok 2019, který začne již zítra, bude horší, jako spíše ti, kdo žádnou změnu neočekávají, kterých je 40 %. O tom, že tento rok bude horší, jsou přesvědčena pouhá 3 procenta respondentů, a spíše skepticky naladěných je 10 %. Počet „optimistů“ se od minulého roku zvýšil, a to na úkor těch, kdo změnu neočekávali. „Pesimistů“ jen velice mírně ubylo. Letošní průzkum proběhl metodou telefonického dotazování mezi 11. a 12. prosincem 2018 a zúčastnilo se ho 1017 respondentů ve věku 18 nebo více let.

Průzkum ZDE

Anketa

Myslíte, že se v roce 2019 budeme mít lépe než v tomto končícím roce?

23%
77%
hlasovalo: 18936 lidí
Věk podle Českého rozhlasu hraje klíčovou roli v této otázce. Šedesát procent oslovených ve věku do 45 let prý věří, že příští rok bude lepší než ten letošní, z lidí nad 60 let očekává pozitivní změny jen 29 procent. Dle Daniela Prokopa mají také optimističtější výhled obyvatelé větších měst, aktivně pracující a vzdělanější obyvatelé ČR. „Výrazně lepší očekávání mají mladí lidé do 45 let, u starších lidí se očekávání zhoršuje, což je dáno jednak tím, že v osobním životě můžou častěji přijít nějaké zdravotní problémy a podobně, jednak také tím, že obecně hodnotí hůře globální ekonomiku, vývoj společnosti,“ vyjádřil se Prokop.

Dále, česká ekonomika je prý v dobré kondici a důvěra vede lidi k investicím a spotřebě. Tvrdí to podle rozhlasu hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Nezaměstnanost by také neměla stoupat a platy by měly růst. I lidé s nižšími příjmy si tak prý budou moci naspořit na horší časy. Očekává posilování koruny a dostavbu nových domů a bytů, díky kterým by se měla zvýšit dostupnost bydlení.

Hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková očekává, že stejné problémy budou trápit v dalším roce i zaměstnavatele a že ono pověstné „nejsou lidi“ bude platit stále. „Zaměstnavatele budou trápit rychle rostoucí náklady práce. Podle Hospodářské komory růst mezd v roce 2019 nepoklesne pod osm procent. Je důležité, aby firmy nepřestaly investovat do technologií a robotizace. Díky těmto investicím totiž dochází k růstu produktivity práce a k posunu na žebříčku přidané hodnoty směrem nahoru. To je pro další zdravý vývoj firem a jejich konkurenceschopnost naprosto nezbytné,“ vysvětluje Kubelková.

Celý článek ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …