Pro Julínkovu pravou ruku je zvýšení zdravotnických poplatků překvapením

12.04.2012 23:14

Bývalý náměstek exministra zdravotnictví Tomáše Julínka, Marek Šnajdr, se zdá být zaskočen plánem ministerstva zdravotnictví na další zvýšení některých poplatků ve zdravotnictví. I když je podle něj spoluúčast pacientů v Česku nejnižší v zemích Evropské unie, zvýšení poplatků jako jediný nástroj bez dalších změn v systému zdravotního pojištění by prý šlo proti duchu programového prohlášení vlády.

Pro Julínkovu pravou ruku je zvýšení zdravotnických poplatků překvapením
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Šnajdr, který v minulosti zavedení poplatků vehementně prosazoval, to prohlásil ve čtvrtečním pořadu Události, komentáře České televize. „Úvaha o revizi poplatků je pro mě překvapením,“ připustil poslanec a kritizoval vyjádření představitelů ministerstva zdravotnictví. „Nepovažuji prezentaci druhé fáze reformy za nejlepší,“ sdělil.

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek plán na zvýšení poplatků z 30 na 50 korun u praktického lékaře a až na sto korun u specialisty zdůvodnil tvrzením, že dnešní částka prý pomalu přestává fungovat, a tedy regulovat počty návštěv pacientů u lékaře. Šnajdr připomněl, že v době zavedení splnily poplatky svůj účel, počet návštěv lékařů - v Česku vyšší než v jiných vyspělých zemích - se podstatně snížil, a díky tomu „zbylo“ v systému zdravotnictví více peněz na vážně nemocné pacienty, jejichž péče stojí stovky tisíc měsíčně.

Opoziční strany, které v pořadu reprezentovala komunistická poslankyně Soňa Marková, ovšem poukazují na to, že už dnes je spoluúčast pacientů příliš vysoká, a vyjadřují obavy, že méně majetní nebudou na zdravotní péči mít peníze, i když ji budou potřebovat. „Nemocní lidé by měli být státem a systémem chráněni,“ požaduje Marková.

Bude ovšem záležet na rozhodnutí Ústavního soudu, který má na popud ČSSD posoudit, zda nedávné zavedení nadstandardů nebylo protiústavní. Pokud by některé věci v zákonu zrušil, bylo by pro vládní koalici obtížné spoluúčast dál zvyšovat, byť se v programovém prohlášení zavazuje k jejímu růstu z původních 17 na 22 procent už v roce 2014.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: lfr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že prý máme poslouchat EU!“ Babiš shrnul brutální týden. A šokoval na téma Milionu chvilek

19:02 „Že prý máme poslouchat EU!“ Babiš shrnul brutální týden. A šokoval na téma Milionu chvilek

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš sepsal další „Čau lidi“. Zdůraznil, že v Česku existují lidé, kteří Babiš…