Pro Zemana byly Benešovy dekrety dar z nebes, říká politoložka

28. 1. 2013 21:11

Hostem pořadu Hyde Park byla Anna Matušková z Katedry marketingové komunikace a PR Institutu komunikačních studií a žurnalistiky na FSV UK. Ona sama se podílela na kampani Karla Schwarzenberga, a přestože jej Miloš Zeman nakonec porazil, chyby příliš jmenovat nechtěla. Je na to podle ní ještě čas.

Pro Zemana byly Benešovy dekrety dar z nebes, říká politoložka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve volebním štábu Miloše Zemana. Miloš Zeman se stal novým prezidentem České republiky
reklama

„Pro média bylo určitě zajímavé, že ta kampaň pana Schwarzenberga byla poměrně silná na Facebooku,“ podotkla Matušková. Dělení voličů na to, že Schwarzenberga volili mladí, úspěšní a inteligentní lidé z města, je podle ní spíše mediální zkratka než pravda. Matušková uvedla, že některé věci, které fungovaly v kole prvním, se neuchytily v kole druhém. „Ve druhém kole Miloš Zeman potvrdil to rozdělení město-venkov,“ přiznala odbornice.

Zeman se věnoval jen kampani. To je výhoda

Prvním úkolem pro přípravu kampaně byla podle Matuškové snaha vysvětlit lidem, že Schwarzenberg kandiduje opravdu vážně – aby občané viděli, že neexistují pouze dva kandidáti Miloš Zeman a Jan Fischer. To se podařilo, druhé kolo však bylo o něčem jiném. „Málokdo si umí představit, jak je těžké změnit taktiku po prvním kole, pokud nikdo nevěřil, že se tam dostaneme,“ řekla.

V týmu bylo 25 placených profesionálů, Matušková ale zdůraznila, že rozhodně nejde o astronomické částky jako např. ve Spojených státech. „Já mám zkušenosti z USA, z kampaně Hillary Clinton,“ uvedla za sebe politoložka. „Pan Schwarzenberg je velice milý, nesmírně inteligentní, do kampaně byl zapojený a opravdu mu na tom záleželo. Asi nejhezčí bylo to, že se staral o to, jestli se najedla jeho ochranka i lidé z týmu, to, jestli se každý z nás má dobře a zda si stihl odpočinout,“ zavzpomínala Matušková.

Nejkomplikovanější byla nutnost zkombinovat čas trávený ve vládě, na ministerstvu a v kampani. Podle Matuškové bylo jednoznačně vidět, že Zeman se soustředil pouze na kampaň. „Nicméně tady je potřeba respektovat rozhodnutí kandidáta,“ doplnila. V posledních dnech už podle Matuškové není možné plánovat na dlouhou dobu, ale reagovat na výpady protikandidáta. „To byl třeba inzerát v Blesku,“ jmenovala.

Schwarzenberg útočit nechtěl

„Pan Schwarzenberg samozřejmě pana Zemana dobře zná. V některých momentech jsme byli v šoku z počtu výpadů pana Zemana, ale pan Schwarzenberg byl úplně v klidu a vůbec ho to nepřekvapovalo,“ prohlásila Matušková. Podle ní ministr zahraničí útočit prostě nechtěl.

Matušková přiznala, že ji vůbec nenapadlo, že člověk, který se narodil v Československu, nebude vnímán jako Čech. „Možná to byla chyba. Přišlo nám, že může být problém, že jeho žena žije ve Vídni,“ uznala politoložka. Ocenila, že Zemanův tým napadlo zapojit jeho dceru. U Schwarzenbergovy manželky to ale ze zdravotních důvodů nebylo možné.

„Kampaň Miloše Zemana byla velice cílená. Připadá mi, že útočení na sociální strunu zafungovalo, ale my jsme prezidentské pravomoci překračovat nechtěli,“ řekla Matušková. „Ve druhém kole hrála v kampani Miloše Zemana roli snaha zdůrazňovat emoce a nacionalismus. Strašit lidi ale správné není,“ doplnila.

Benešovy dekrety byly podle Matuškové pro Zemana „darem z nebes“. „Vznikl problém kvůli jediné nešťastné formulaci. A s tím se už poté musela zabývat celá kampaň,“ řekla Matušková. Nebylo to ale podle ní to, co rozhodlo volby. Kvůli letáku z Blesku podal volební tým trestní oznámení. „Co jsem slyšela, tak pan Šafr (šéfredaktor Blesku, pozn. redakce) z toho byl poměrně zdrcený,“ říká Matušková.

Matušková odmítla kritiku, že by byla chyba, že se za Schwarzenberga postavily české deníky. Na Západě je to totiž naprosto běžné. „Chtěla bych zdůraznit, že v médiích měli stejný prostor oba kandidáti,“ uvedla. To, zda tyto názorové projevy médiím ublíží, říci nedokázala. „Zpětně se to ale bude hodnotit poměrně odlišně,“ myslí si Matušková.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český miliardář přesekl debatu o koronaviru: Bude recese. Závislost? Velká. A další věci

17:51 Český miliardář přesekl debatu o koronaviru: Bude recese. Závislost? Velká. A další věci

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček varuje, že zbytečná panika investorů ohledně koronaviru po…