Pro odtržení historické části od státu existuje precedens. Jmenuje se Kosovo, připomněl Zeman

07.03.2014 15:02

Prezident Miloš Zeman v pátek zakončil návštěvu Olomouckého kraje. Na tiskové konferenci Zeman mluvil o nezaměstnanosti, ale také o situaci na Ukrajině a zejména o chystaném odtržení Krymu. Připomněl Kosovo a prohlásil, že Česko nyní sklízí, co zaselo.

Pro odtržení historické části od státu existuje precedens. Jmenuje se Kosovo, připomněl Zeman
Foto: Daniela Černá
Popisek: Miloš Zeman při své návštěvě Olomouckého kraje

Podle Zemana je největším problémem Olomouckého kraje nezaměstnanost. „Může to snížit pouze expanze jak průmyslových, tak stavebních, dopravních a zemědělských podniků. Většina podniků, které jsem navštívil, vyváží mezi 80 až 98 procenty své produkce. To znamená, že je tady omezený domácí trh, že expanze se musí orientovat jak na dosavadní, tak na nové zahraniční trhy,“ uvedla hlava státu. 

Zeman připomenul vodní koridor Dunaj-Odra-Labe, který by mohl vytvořit až 60 tisíc nových pracovních míst. V Olomouckém kraji se navíc setkal s podporou tohoto projektu.

Když někoho bojkotujete, vytváříte mýtus obležené pevnosti

Poté už se prezident vyjádřil k ruskému vpádu na Krym a s tím spojené sankci ze strany Evropské unie a USA. Podle Zemana nejsou sankce nebo bojkot tou správnou cestou.

„Když někoho bojkotujete, tak tím naopak upevňujete diktátorské či autokratické režimy, protože vytváříte mýtus obležené pevnosti. Oni se pak mohou vymlouvat, že za jejich vnitřní problémy nemohou oni sami, ale že za jejich problémy může vnější blokáda,“ prohlásil na tiskové konferenci.

Počkejme, až na Ukrajině proběhnou řádné volby

Zeman vyzval, aby se počkalo na řádné volby, které mají na Ukrajině proběhnout 25. května. Do té doby v zemi nevládne plnohodnotná vláda. „Velmi bych se přimlouval za co nejrozsáhlejší kontrolu OBSE a pozorovatelských misí při konání voleb. Velmi bych si přál, aby i Česká republika byla v těchto misích co nejvíce zastoupená,“ uvedl Zeman.

Existuje precedens odtržení historické části některého státu. Má jméno Kosovo

V otázce případného odtržení Krymu má prezident jasno. Připomněl odtržení Kosova. „Tady existuje precedens odtržení historické části některého státu, a to vzdor rezolucím. Ten precedens se jmenuje Kosovo. Víte, že jsem veřejně vystupoval proti odtržení Kosova. Jenže Česká republika uznává nezávislost Kosova. Nyní sklízíme plody, které jsme zaseli,“ myslí si český prezident.

Podle něj by bylo pokrytecké tvrdit, že nezávislost Kosova je správná a nezávislost Krymu ne. „Musíme každému měřit stejným metrem,“ zdůraznil Zeman.

reklama

autor: vfe

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

reforma školství

Paní Zajíčková, vážím si toho, že jste se jako jedna mála postavila za učitele. A sama to zmiňujete, že reformy měly začít už dávno a já se ptám, proč nezačaly? Co vám v tom brání? A máte vůbec plán, jak zvýšit nejen úroveň školství jako takovou, ale i platy ve školství?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

9:31 94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

Kdo se letos rozhodl pořizovat sladkosti do mikulášské nadílky na poslední chvíli, toho dost možná č…