Problémy! Mladík Kovy hodnotí vládu. Vojtěch, Čína, podivné zakázky...

29.04.2020 19:25

Známý český youtuber Kovy přehledně analyzoval vládní kroky v době koronavirové pandemie; vláda Andreje Babiše z tohoto přehledu nevyšla jako vítěz. Kovy připomíná nedostatek ochranných pomůcek, podivné nákupy předražených roušek z Číny, nedostatečnou podporu zasažených firem... a chválí jen za rychlé přijetí restrikcí a za obstojnou podporu živnostníků.

Problémy! Mladík Kovy hodnotí vládu. Vojtěch, Čína, podivné zakázky...
Foto: repro Youtube
Popisek: Youtuber Kovy
reklama

Anketa

Je Miloš Zeman a jeho okolí zodpovědný za smrt Jaroslava Kubery?

6%
92%
2%
hlasovalo: 22839 lidí
„Pojďme využít toho, že se pan premiér stal mým divákem,“ pobavil na úvod Kovy a připomněl, že premiér Andrej Babiš Kovyho chválil v souvislosti s chytrou karanténou. „Pojďme si shrnout, co se to tady za ty poslední měsíce sakra děje,“ obrátil ale na vážnou notu Kovy.

„Máme za sebou jednu z mnoha fází a pokud se koukneme na čísla, nevypadají ve světovém měřítku zase tak špatně. Jako první přišly na řadu opatření, díky kterým zdravotnictví nezkolabovalo, křivka nevyletěla nahoru a vše se podařilo zvládnout,“ říká známý youtuber. A přidává příklad Velké Británie, která i kvůli podcenění situace ze strany premiéra Borise Johnsona měla s covidem-19 mnohem větší problémy.

Prezident USA Donald Trump podle Kovyho zašel ještě dál, když koronavirus označil za fake news a prohlásil, že Američanům nic nehrozí. V dubnu, kdy se mocnost stala zemí se suverénně nejvíce nemocnými s covid-19 pak Trump prohlásil, že by se mohla lidem do těla nitrožilně aplikovat dezinfekce. „Co dodat,“ okomentoval situaci Kovy.

Aby ale Kovy českou vládu nepřechválil, vzápětí dodal. „Zakazovat a zavírat je mnohem jednodušší než plánovat, připravovat a jednat. A tady se dostáváme do problémů,“ poznamenal Kovy.

Kovy rekapituluje situaci s nedostatkem roušek, kdy ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ještě na konci ledna všechny uklidňoval, že všeho je dostatek. Vládní poslanci s podporou komunistů také svými hlasy v lednu nedovolili zařazení bodu ohledně koronaviru na schůzi Poslanecké sněmovny.

Nedostatek roušek ve státních hmotných rezervách je podle Kovyho jasná chyba ministra Vojtěcha. „Státní hmotné rezervy nakupují podle požadavků ministerstev, žádný požadavek na roušky od ministra zdravotnictví nepřišel,“ prohlásil šéf Správy státních hmotných rezerv.

„Stát nařídí povinné nošení roušek, které ale nejsou, takže si je musíme sami ušít. Ministr Vojtěch se pak v televizi chvástá, jak to Česko skvěle zvládlo,“ nechápe Kovy.

Vrací se také k předraženým nákupům roušek z Číny a upozorňuje, že v lednu čínští krajané v Česku vykoupili přes 780 tisíc roušek a dalšího zdravotnického materiálu za více než 200 tisíc eur (5,5 milionu korun). I proto poté chyběly v lékárnách, což média vysvětlila jako panické chování českých občanů.

„Mezitím Čína přeorientovala svoji výrobu na roušky často nevalné kvality a začala prodávat do světa. Z Číny si západní svět vytvořil levnou pracovní sílu a teď za to i s úroky zaplatíme,“ má jasno Kovy, že si Čína vytvořila miliardový byznys, zatímco světu o koronaviru mlžila.

Kovy také referuje o korona byznysu, kdy „v kapsách zprostředkovatelů díky nouzovému stavu a nekontrolovaným výběrovým řízením zmizely desítky milionů“. Informuje například o milionové zakázce, kterou zprostředkovala firma s virtuální adresou, jedním zaměstnancem a jednatelem v osobě bývalého svářeče s jedenácti exekucemi.

„Zakázka byla nakonec zrušena, i díky tomu, že o ní informovali novináři a tlačila veřejnost. Dobrá práce lidi,“ pochválil Kovy. Hned ale informuje o jiné podezřelé zakázce za stovky milionů, kdy jednatel firmy má dokonce 18 exekucí a trvalé bydliště na Úřadu městské části Praha 5. „Nebo zakázka Ministerstva zdravotnictví za 1,2 miliardy korun pro spící firmu s nulovým ziskem, jejíž vlastník přiznává, že o rouškách do té doby nic nevěděl,“ nechápe Kovy.

Vláda, podle youtubera, vůbec nepracuje na tom, abychom byli co nejdříve ve výrobě ochranných pomůcek soběstační. „Dostatečným důkazem je marná snaha profesorů a studentů na Technické univerzitě v Liberci získat záštitu nebo pomoc státu na výrobu nanoroušek,“ říká Kovy, který hovořil přímo s jedním z iniciátorů výzkumu v Liberci. Ten prý hovořil postupně se čtyřmi ministry, ale dohoda z toho nevzešla žádná.

Kovy také upozorňuje, že spousta českých firem začala ve velkém posilovat výrobu ochranných materiálů a přehodnocuje kvůli tomu svoje obchodní a výrobní strategie, přesto nemají od státu žádnou garanci, že to od nich bude odebírat. „Stát české firmy vytrvale odmítá, zatímco vyjednává s americkou firmou Honeywell, že tady postaví vlastní továrnu na respirátory,“ opět nechápe Kovy.

Kritizuje také přístup vlády k podpoře podnikatelské sféry. „Nejdůležitější je v době krize přijít s plánem podpory podnikatelů, uklidnit je a zamezit propouštění. Vláda slíbila tisíc miliard korun na tuto podporu, místo toho ale až 80 % žádostí o podporu je odmítnuto. Papírovaní je složité, rozhodování pomalé, skoro polovina žadatelů z konce března čeká již měsíc na odpověď, jestli bude jejich žádost schválena, nebo ne,“ informuje Kovy.

„U živnostníků je to trochu veselejší, tam se odpustilo placení zdravotního a sociálního pojištění, ti, kteří byli opatřeními zasažení, mohou žádat o peníze v programu Pětadvacítka, který bude mít i druhou fázi v květnu. Je to asi jedna z mála věcí, kterou stát zvládnul a tak nějak funguje,“ dodal Kovy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

10:05 Čvachty, čvachty. Geislerová čelí smršti z minulosti. A nařčení: Penězovod

Před pár dny herečka Aňa Geislerová vyzvala radní ČT Hanu Lipovskou, aby se někdy jela podívat na fi…