Proč? Vystrčil na Tchaj-wan: Vyplavaly silné věci

10.06.2020 9:12 | Zprávy

Posměch, uznání i obavy vzbudilo včerejší rozhodnutí předsedy Senátu podniknout cestu na Tchaj-wan. Za to, že není „připosraný“, chválil Miloše Vystrčila například Dominik Hašek. Marek Wollner z Reportérů ČT si při té příležitosti rýpl do kritiků Evropské unie. Ozval se i poslanec Bartošek nebo Milion chvilek. Ale také zaznělo doporučení, že by se proti Číně mělo postupovat koordinovaně. A obava, že „Tchajwancům konečně dojde, že si z nich celou tu dobu vlastně jenom děláme nehoráznou pr*el“.

Proč? Vystrčil na Tchaj-wan: Vyplavaly silné věci
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil

Včera předseda Senátu Miloš Vystrčil oznámil, že podnikne, řekněme, kontroverzní cestu, kterou už nestihl podniknout bývalý předseda Senátu Jaroslav Kubera. „Na Tchaj-wan pojedu. Důvody jsou dva. Jsem přesvědčen, že je to správné z hlediska hospodářského a ekonomického i z hlediska toho, jak se mají k sobě demokratické země chovat,“ uvedl. „Do České republiky se vrací hodnotový střet, který jsme v roce 1989 statečně vybojovali,“ sdělil Vystrčil. Na jedné straně podle něho stojí suverenita, vláda práva a demokracie a na druhé zase něco, co nazval jako počítání grošů. „A je potřeba říct, že nám nezáleží jenom na těch groších, ale i na demokracii a svobodě,“ odůvodnil své rozhodnutí.

A setkal se s různorodými reakcemi. Jak jsme již informovali, Jiří Ovčáček připodobnil jeho cestu k cestě do Doněcké lidové republiky, za což byl kritizován Michaelem Žantovským. Ovčáček však také kritizoval to, že Vystrčil zřejmě nemá ujasněnou svou pozici v některých otázkách. Což dokládal rozhovorem ze Seznam Zpráv, kde se senátora ptali, zda je možné mít dobré vztahy s Čínou i s Tchaj-wanem. A senátor odpověděl: „Já nevím, já v tuto chvíli o tom takto nepřemýšlím, já se snažím zdůvodňovat svoje kroky a vysvětlovat, proč je dělám, a já věřím, že to alespoň pro některé je pochopitelné.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vlajky Ukrajiny a EU. Úklon Lipavského.“ Holec v hrůze. Co odhalila návštěva Zelenského?

17:59 „Vlajky Ukrajiny a EU. Úklon Lipavského.“ Holec v hrůze. Co odhalila návštěva Zelenského?

Komentátor Petr Holec nechápe, proč byli vládní politici při nedělní návštěvě ukrajinského prezident…