Proč jsou Babiš s Hamáčkem nervózní: Na covid umírají jejich voliči

25.02.2021 10:12

Voliči levicových stran umírají více na covid. S tímto zjištěním přišel Český rozhlas ve své analýze. Největší ztráty voličů hlásí hnutí ANO, ČSSD a KSČM. Sociální demokraté a komunisté se v posledních průzkumech pohybují těsně kolem 5% hranice. „Obě strany mohou v podzimních volbách potřebovat každý hlas,“ píší autoři článku. Pošle koronavirus levici z Poslanecké sněmovny? Článek byl po kritice z řad poslanců ANO ze serveru iRozhlas stažen.

Proč jsou Babiš s Hamáčkem nervózní: Na covid umírají jejich voliči
Foto: Praha 5
Popisek: Výlet seniorů z KC Prádelna do Průhonic a Šestajovic
reklama

Anketa

Máte důvěru v Jana Hamáčka? (Hlasování od 25.2.2021)

16%
84%
hlasovalo: 14894 lidí

Český rozhlas na svém webu zveřejnil článek o vztahu mezi voliči a koronavirem. Dle údajů Ministerstva zdravotnictví zemřelo v České republice k 25. únoru v souvislosti s koronavirem 19 835 lidí. Otázka, kterou si autoři článku kladli, byla, zda je obětí koronaviru tolik, že by mohly změnit výsledky voleb do Poslanecké sněmovny, které se konají na podzim. Jelikož v posledních volbách, na podzim 2017, volilo lehce přes 5 milionů lidí, tak oběti koronaviru tvoří přibližně 0,4 % tehdejších voličů. Autoři článku pracovali s neaktualizovanou informací ohledně obětí v souvislosti s koronavirem, tedy s hodnotou 17,5 tisíce.

Oběti koronaviru však dle článku nejsou rovnoměrně rozdělené mezi všemi stranami – kvůli častěji staršímu věku zemřelých. Z toho prý lze usuzovat, že tato situace poškodí pouze určité strany, které volí většinou starší občané. Prý jde primárně o voliče KSČM, ČSSD a ANO, a zvýšený počet úmrtí tak zasáhne hlavně tyto strany.

„První dvě strany se zároveň pohybují na hranici 5% volebního prahu, jak ukazuje i aktuální volební model agentury Kantar pro Českou televizi: Komunisti v něm získali 5 % hlasů, sociální demokraté 3,5 %. Obě strany mohou v podzimních volbách potřebovat každý hlas.“

Anketa

Kdo je pro vás nejdůvěryhodnější?

56%
3%
hlasovalo: 25088 lidí

„Spojením oficiálních dat o obětech covidu podle věkové struktury a pohlaví s politickými preferencemi z výběrových šetření výzkumné agentury CVVM v roce 2020 můžeme odhadnout, koho by zemřelí volili,“ pokračovali autoři článku.

A zveřejnili model, ukazující odhad, o kolik která strana přišla voličů z důvodu jejich úmrtí. Největší ztráta, pokud nepočítáme nevoliče, je u hnutí ANO. To prý ztratilo 3438 voličů. Vzhledem k jejich preferencím jde však o nepodstatný pokles. Dle průzkumů se preference ANO pohybují kolem 26,5 %.

Jiná je ovšem situace u sociálních demokratů a u komunistů. Dle analýzy Českého rozhlasu zemřelo v důsledku koronaviru 2,6 tisíce voličů KSČM a 1,6 tisíce voličů ČSSD. „V posledních volbách strany získaly 393 tisíc, respektive 368 tisíc hlasů, nicméně aktuální preference naznačují podstatně menší čísla.“ Nejméně voličů pak tratili Starostové a nezávislí, TOP 09, SPD Tomia Okamury a Piráti, které volí převážně mladší elektorát.

Na článek si ovšem na twitteru stěžoval například poslanec ANO Patrik Nacher či poslankyně za stejnou stranu Barbora Kořanová. „Tady už se někdo fakt zbláznil... Jakože se ptali lidí před smrtí, koho by volili? Ne, jen to odhadli podle věku a pohlaví obětí,“ napsal Nacher. V článku prý chybí dodatek, že od tohoto zjištění budou ANO, ČSSD a KSČM hlasovat pro tvrdý lockdown až do voleb.

 

 

Kořanová se ptala sama sebe, zda má Český rozhlas skutečně potřebu řešit komu na koronavirus umírají voliči. Ona sama vždy považovala Český rozhlas za seriózní médium. „Je to nechutné a neuctivé k obětem, jejich blízkým a k situaci jako takové,“ dodala.

 

 

Nakonec byl článek ze serveru stažen. iRozhlas to na twitteru okomentoval slovy, že ke stažení došlo z pokynu ředitele Zpravodajství Českého rozhlasu Jana Pokorného, jenž vyhodnotil téma v současné době za neetické.

 

 

Vyfocený článek sdílel na svém facebookovém profilu Roman Nepšinský, který upozornil na to, že samotný článek byl stažen, avšak takto je ho možné stále přečíst.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

19:54 ,,Tlupy, fotbal, policie nula." Drsné zprávy Arenbergerovi. A ještě horší

Nový ministr, ale staré praktiky? Ministr Arenberger v pondělí navrhne omezení setkávání pouze na dv…