Proč mají lidé platit za nezodpovědné tatínky, divil se ve sněmovně Klaus. A Pirát se mu hned začal posmívat

13.11.2020 14:57

Poslanecká sněmovna schválila zákon, díky kterému bude stát vyplácet alimenty těm dětem, kterým je druhý rodič neplatí. „Ostuda, že jsme tuhle nespravedlnost vůči dětem trpěli tak dlouho,“ sdělila spokojená ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Se zákonem ovšem nesouhlasil Václav Klaus mladší. „Nechci platit za další nezodpovědné tatínky,“ prohlásil. Následně na něj zaútočil Pirát.

Proč mají lidé platit za nezodpovědné tatínky, divil se ve sněmovně Klaus. A Pirát se mu hned začal posmívat
Foto: Archiv PL
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
reklama

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 12967 lidí

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová slaví úspěch. Poslanecká sněmovna totiž schválila zákon o náhradním výživném pro nezaopatřené děti. Zákon dle webu iDnes, který referoval i o sněmovní rozpravě, předpokládá, že by stát vyplácel výživné za neplatiče alimentů.

Jestliže nebude jeden z rodičů platit alimenty, tak může podat návrh na exekuci druhého rodiče, poté bude moci rodič, který se stará o dítě bez přispění druhého rodiče, požádat o náhradní výživné. Bude se vyplácet v soudem stanovené výši, maximálně však 3 tisíce korun měsíčně. O dávku se bude moct žádat na úřadu práce a bude vyplácená maximálně 24 měsíců.

Celý článek ZDE:

Fotogalerie: - Zeman ve sněmovně

Předseda sněmovny Radek Vondráček a prezident Milo...
Předseda sněmovny Radek Vondráček
Prezident Miloš Zeman přednesl svůj projev ve sněm...
Prezident Miloš Zeman přednesl svůj projev ve sněm...
Předseda sněmovny Radek Vondráček
Prezident Miloš Zeman přednesl svůj projev ve sněm...

„Po 15 letech diskusí budeme mít to, co mají Slováci už od roku 2005. Ostuda, že jsme tuhle nespravedlnost vůči dětem trpěli tak dlouho. Ale dnes jsme dali jasný signál, že společnost už nebude trpět lhostejnost nezodpovědných rodičů,“ okomentovala přijetí zákona Maláčová na twitteru. Dle ní se tak pomůže dvaceti čtyřem tisícům dětí. Maláčová ještě dodala, že neplacení alimentů patří mezi nejčastější trestní činy v Česku.

 

 

Poslanecká sněmovna opět funguje v polovičním počtu, a tak z 99 přihlášených poslanců pro zákon hlasovalo 81. Proti byli poslanci TOP 09, ODS a někteří nezařazení poslanci včetně poslanců Trikolóry. Zákon nyní poputuje do Senátu a odtud zamíří na podpis k prezidentovi republiky.

Anketa

Bude Petr Fiala po volbách premiérem?

2%
98%
hlasovalo: 14668 lidí

Dle Pirátů dá zákon rovnější šance i dětem z problematického prostředí. Pirátská poslankyně Richterová se navíc snažila pozměnit zákon tak, aby bylo možné náhradní výživné vyplácet po celou dobu nezaopatřenosti dítěte a nejen po 24 měsíců. Její pozměňovací návrh ovšem přijat nebyl.

Se zákonem ovšem nesouhlasí předseda Trikolóry Václav Klaus mladší. „Nechci platit za další nezodpovědné tatínky,“ prohlásil pod jménem všech mužů. Nelíbí se mu, že stát zavádí další sociální dávku. „Chápu, že Václav Klaus je velkým morálním vzorem, jak má fungovat rodinný život,“ zareagoval poslanec Pirátů Ondřej Profant. „Nikdy jsem nemyslel, že se tady takového útoku na rodinný život dočkám,“ zastal se Klause mladšího předseda Sněmovny za ANO Radek Vondráček. Vybídl Profanta, aby se Klausovi omluvil. Poslanec ODS Pavel Blažek má za to, že otcové, co se vyhýbají placení alimentům, se jim budou vyhýbat nadále.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tle
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…